Zrealizowana

„Podróże na wschód” powstały tuż przed 50. rocznicą założenia Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie.  Wystawa ta umożliwia zwiedzającym bezpośredni kontakt z ponad 1000 niepowtarzalnych w skali polskiej obiektów, które obrazują bogactwo i różnorodność kultur Azji.

W prezentowanej kolekcji znajdują się obiekty z krajów arabskich, przykłady tkanin i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii. Najliczniejszą kolekcję muzealiów stanowią obiekty z wielu wysp Indonezji, w skład której wchodzą między innymi maski, lalki teatralne, stroje i tradycyjna broń biała, w tym uważane za obdarzone magiczną mocą krisy.

 

 • Slajd nr 0

  (1/11)

 • Slajd nr 1

  (2/11)

 • Slajd nr 2

  (3/11)

 • Slajd nr 3

  (4/11)

 • Slajd nr 4

  (5/11)

 • Slajd nr 5

  (6/11)

 • Slajd nr 6

  (7/11)

 • Slajd nr 7

  (8/11)

 • Slajd nr 8

  (9/11)

 • Slajd nr 9

  (10/11)

 • Slajd nr 10

  (11/11)

 

Wystawa została podzielona na 5 stref, przez które odbywa się podróż.


Wystawę otwiera galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej.

Odwiedź Azję Południowo-Zachodnią

Prezentowane w tej części wystawy obiekty odnoszą się do wielowiekowej tradycji regionu. Znajdziemy tu starożytną cegłę z napisem klinowym z XXI wieku p.n.e., a także eksponaty związane z kulturą arabską i perską, które od VII wieku były pod wpływem nowej religii – islamu.

 


 

Następnym przystankiem jest sala prezentująca Azję Centralną.
Odwiedź Azję Centralną

Tutaj ścieżka biegnie przez miasta Jedwabnego Szlaku oraz pod arkadami bazaru charakterystycznego dla muzułmańskich krajów tej części świata. Koncepcja wystawy poświęconej Azji Centralnej opiera się na podziale na kulturę miejską i koczowniczą. Wielowiekowa koegzystencja obu typów społeczności i ich wieloetniczność składają się na specyficzny, wyrazisty charakter regionu.

 


 

Mongolia, czyli kraj, który w większości składa się ze stepów i pustyń, jest kolejnym punktem na szlaku podróży.  
Odwiedź Mongolię

W tej galerii rozstawiona jest oryginalna jurta mongolskich pasterzy wraz z wyposażeniem. W gablotach dookoła niej znajdują się przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii.

 


 

Kolejnym etapem jest największa część wystawy obejmująca kolekcję muzealiów z Indonezji – kraju składającego się z ok 18.000 wysp.
Odwiedź Indonezję

Tutaj oprócz podziwiania najpiękniejszych przykładów masek, broni białej, strojów i lalek wayang można obejść dookoła jawajskie pendopo, czyli drewniany pawilon służący do koncertów klasycznej indonezyjskiej orkiestry gamelanowej i przedstawień teatru cieni.

 


 

Wystawę zamyka zamyka „Strefa dźwięków” ze 120 instrumentami muzycznymi pochodzącymi z różnych obszarów kulturowych i krajów Azji.
Odwiedź „Strefę Dźwięków”

Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć przepiękne obiekty z muzealnej kolekcji, lecz także posłuchać brzmienia wybranych instrumentów, obejrzeć filmy prezentujące techniki gry na nich oraz zapoznać się ze współczesną i historyczną dokumentacją fotograficzną muzycznych tradycji.

 

Baner

 

Jak zwiedzać wystawę?

 

W „Podróże na wschód” najlepiej wybrać się z mapą.

Zapraszamy także do pobrania specjalnie przygotowanej mapy ekspozycji, która ułatwi zwiedzanie i pozwoli na dotarcie do najważniejszych obiektów prezentowanych na wystawie.

Mapę można pobrać tutaj i wydrukować samodzielnie, lub wziąć ją przed wejściem na wystawę w Muzeum.

Grafika z mapą ekspozycji stałej

 

Zapraszamy do odsłuchania audioprzewodnika dla dzieci po części wystawy poświęconej Indonezji:

 

 

 

Bilety

Dowiedz się, ile kosztuje bilet na „Podróże na wschód”

 

Wizyta

Przygotuj się do wizyty.

Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia Muzeum, innych trwających wystawach czasowych, Sklepie Muzealnym oraz Bibliotece Azjatyckiej i kawiarni Lotus Cafe.
Nasze Muzeum jest dostępne. Więcej informacji na ten temat w zakładce poświęconej dostępności. Tutaj znajdziesz przedprzewodnik.

[krótki spot bez dźwięku z przesuwającymi się grafikami wystawy]

 

 

PATRON HONOROWY

logo - Marszałek Województwa Mazowieckiego
PATRONI MEDIALNI

MECENAS MEDIALNY

Kolejne etapy

Muzeum Azji i Pacyfiku przez ponad czterdzieści lat pracy na rzecz popularyzacji krajów Azji i Oceanii funkcjonowało bez wystawy stałej. Przez ten okres trwały także nieustanne wysiłki na rzecz pozyskania funduszy na ten cel. W 2015 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęta została realizacja pierwszego etapu ekspozycji stałej.

Wystawa powstanie w nowo wybudowanym budynku, który Muzeum przejęło w 2013 roku, na powierzchni obejmującej około 1100 m2. Projekt koncepcyjny tej wystawy przygotowany jest przez warszawską firmę Kłaput Project, współautorów m.in. ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego, autorów wystawy Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

 

KONCEPCJA EKSPOZYCJI STAŁEJ

Koncepcja wystawy stałej opiera się na pomyśle „Podróży na Wschód” – w świat kultur Azji i Oceanii widz ma wchodzić z perspektywy Europejczyka, niemal wprost z ulicy Warszawy. Podróż rozpoczyna się od najbliższych geograficznie i historycznie muzułmańskich krajów Bliskiego Wschodu. Poprzez niezwykle bogato reprezentowaną w zbiorach Azję Środkową – prezentację kultur Uzbeków, Turkmenów, Tadżyków i innych ludów, w tym także zróżnicowanego etnicznie Afganistanu – widz podąża do stepowych obszarów Mongolii i wyżynnego Tybetu, krain, które łączy religijna i artystyczna kultura buddyzmu.

Za symboliczną granicą Himalajów i Nepalu leżą Indie, z bogactwem barwnej i różnorodnej kultury hinduistycznej. Dalej zwiedzający przechodzą do strefy Azji Południowo-Wschodniej, gdzie religijne i artystyczne wpływy indyjskie odcisnęły wyraźny ślad. Ekspozycja rozdziela się tu na obszerną część poświęconą Birmie (Myanma) – jedyna w Polsce kolekcja sztuki tego kraju prezentuje niezwykły przepych rzeźby, małej architektury i rzemiosła artystycznego – oraz ciąg, który poprzez obszar Złotego Trójkąta, Laos, Tajlandię i Kambodżę prowadzi do Wietnamu, reprezentowanego przez sztukę religijną, ludową i dekoracyjną. Obie ścieżki zbiegają się znowu, aby poprowadzić do Chin, przedstawionych z naciskiem na kulturę tradycyjną okresu późnego cesarstwa i jej kontynuację. Mała przestrzeń zainspirowana wnęką tokonoma poświęcona jest Japonii.

Dalej wreszcie otwiera się galeria indonezyjska, z prezentacją największej i najpełniejszej, założycielskiej kolekcji zgromadzonej przez Andrzeja Wawrzyniaka. Jej centralnym punktem ma być pawilon z instrumentami gamelanu – klasycznej orkiestry – oraz teatrem cieni, dookoła zaś znajdą się aranżacje poświęcone poszczególnym wyspom Archipelagu i najistotniejszym elementom ich kultur. Od Indonezji prowadzi odgałęzienie do przestrzeni Pacyfiku, a konkretnie Melanezji, zupełnie odmiennej od wcześniejszych stref ekspozycji, ze zbiorami pochodzącymi przede wszystkim z Nowej Gwinei i Vanuatu. Ostatnia część ekspozycji będzie poświęcona kulturom muzycznym Azji, gdzie instrumenty będą prezentowane wraz z nagraniami i materiałami filmowymi.

Taki układ ekspozycji pozwoli zarówno przedstawić zwiedzającemu kultury Azji w czytelnym, geograficznym układzie, jak i możliwie najpełniej zaprezentować zbiory Muzeum poprzez wybór najciekawszych i najcenniejszych eksponatów z kolekcji liczącej dziś 23 000 obiektów. Poszczególne przestrzenie zaprojektowane są w zróżnicowany sposób – oprawa plastyczna ma podkreślać niezmierną rozległość oraz rozmaitość pejzażową i kulturową regionów, przez które prowadzi „podróż”. W projekcie znalazły się nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalające wzbogacić ekspozycję o dodatkowe efekty wizualne i materiały dokumentacyjne. Główny nacisk położono jednak na kontakt z autentycznymi, często unikatowymi w skali polskiej, a nawet europejskiej, obiektami, które przez długie lata tylko fragmentarycznie i czasowo udostępniane były publiczności.

 

STREFA DŹWIĘKÓW

We wrześniu 2016 otworzyliśmy pierwszą część wystawy stałej – Strefę Dźwięków. Ekspozycja poświęcona jest kulturom muzycznym Azji. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć 120 przepięknych obiektów z muzealnej kolekcji, lecz także posłuchać brzmienia wybranych instrumentów i obejrzeć filmy prezentujące techniki gry na nich. Dla osób chcących sprawdzić własne zdolności muzyczne przygotowano możliwość wypróbowania kilku tradycyjnych instrumentów.

 


 • Slajd nr 0

  (1/7)

 • Slajd nr 1

  (2/7)

 • Slajd nr 2

  (3/7)

 • Slajd nr 3

  (4/7)

 • Slajd nr 4

  (5/7)

 • Slajd nr 5

  (6/7)

 • Slajd nr 6

  (7/7)


Realizacja wystawy była możliwa dzięki dofinansowaniu z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.