Odwiedź Mongolię

 

Następnym przystankiem w „Podróżach na wschód” jest Mongolia czyli kraj, na który w większości składa się step i półpustynia. Zamieszkują go różne grupy Mongołów i ludów tureckich o charakterze koczowniczym.  Zimy są tu mroźne, lata upalne, wieje stały, zimny wiatr północny i rzadko pada deszcz. Zaludnienie wynosi około 2 osób na km², co daje najmniejszą średnią na świecie.

 

Obiekty w tej części wystawy prezentują ich tradycje, kulturę, sztukę oraz wierzenia. Znajdują się tu przykłady tradycyjnych strojów mieszkańców Mongolii (np. płaszcz deel), czepiec noszony przez zamężne kobiety ludu Chałcha (Chałchasów), bogaty wybór biżuterii – naszyjników, pierścieni i innych ozdób, do których używano także turkusów, pereł, agatów, bursztynów i lapis lazuli.

W  galerii poświęconej Mongolii można oglądać także artefakty związane z kowalstwem i innymi rzemiosłami, a także z obecnym tam buddyzmem i szamanizmem. Pośród obiektów związanych z religią znajdują się thanki, czyli buddyjskie obrazy sakralne oraz między innymi relikwiarze.

 


  • Slajd nr 0

    Czepiec mongolskiej mężatki, Mongolia, Mongołowie-Chałasi, 2 poł. XIX w. (1/2)

  • Slajd nr 1

    Osobisty relikwiarz buddyjski z posążkiem Zielonej Tary, Mongolia, XIX w. (2/2)

 

Mongołowie słyną ze swojej gościnności i chętnie zapraszają do swego domu – jurty. Dlatego także i na wystawie „Podróże na wschód” odwiedzający mogą zajrzeć do oryginalnej jurty z tradycyjnym wyposażeniem. Jurta to kolisty, obszerny namiot, który jest składany i przenośny.

 

Powrót do pierwszego kroku w „Podróży na wschód”