Zrealizowana

„Podróże na wschód” powstały tuż przed 50. rocznicą założenia Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie.  Wystawa ta umożliwia zwiedzającym bezpośredni kontakt z ponad 1000 niepowtarzalnych w skali polskiej obiektów, które obrazują bogactwo i różnorodność kultur Azji.

W prezentowanej kolekcji znajdują się obiekty z krajów arabskich, przykłady tkanin i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii. Najliczniejszą kolekcję muzealiów stanowią obiekty z wielu wysp Indonezji, w skład której wchodzą między innymi maski, lalki teatralne, stroje i tradycyjna broń biała, w tym uważane za obdarzone magiczną mocą krisy.

 

  • Slajd nr 0

    (1/11)

  • Slajd nr 1

    (2/11)

  • Slajd nr 2

    (3/11)

  • Slajd nr 3

    (4/11)

  • Slajd nr 4

    (5/11)

  • Slajd nr 5

    (6/11)

  • Slajd nr 6

    (7/11)

  • Slajd nr 7

    (8/11)

  • Slajd nr 8

    (9/11)

  • Slajd nr 9

    (10/11)

  • Slajd nr 10

    (11/11)

 

Wystawa została podzielona na 5 stref, przez które odbywa się podróż.


Wystawę otwiera galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej.

Odwiedź Azję Południowo-Zachodnią

Prezentowane w tej części wystawy obiekty odnoszą się do wielowiekowej tradycji regionu. Znajdziemy tu starożytną cegłę z napisem klinowym z XXI wieku p.n.e., a także eksponaty związane z kulturą arabską i perską, które od VII wieku były pod wpływem nowej religii – islamu.

 


 

Następnym przystankiem jest sala prezentująca Azję Centralną.
Odwiedź Azję Centralną

Tutaj ścieżka biegnie przez miasta Jedwabnego Szlaku oraz pod arkadami bazaru charakterystycznego dla muzułmańskich krajów tej części świata. Koncepcja wystawy poświęconej Azji Centralnej opiera się na podziale na kulturę miejską i koczowniczą. Wielowiekowa koegzystencja obu typów społeczności i ich wieloetniczność składają się na specyficzny, wyrazisty charakter regionu.

 


 

Mongolia, czyli kraj, który w większości składa się ze stepów i pustyń, jest kolejnym punktem na szlaku podróży.  
Odwiedź Mongolię

W tej galerii rozstawiona jest oryginalna jurta mongolskich pasterzy wraz z wyposażeniem. W gablotach dookoła niej znajdują się przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii.

 


 

Kolejnym etapem jest największa część wystawy obejmująca kolekcję muzealiów z Indonezji – kraju składającego się z ok 18.000 wysp.
Odwiedź Indonezję

Tutaj oprócz podziwiania najpiękniejszych przykładów masek, broni białej, strojów i lalek wayang można obejść dookoła jawajskie pendopo, czyli drewniany pawilon służący do koncertów klasycznej indonezyjskiej orkiestry gamelanowej i przedstawień teatru cieni.

 


 

Wystawę zamyka zamyka „Strefa dźwięków” ze 120 instrumentami muzycznymi pochodzącymi z różnych obszarów kulturowych i krajów Azji.
Odwiedź „Strefę Dźwięków”

Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć przepiękne obiekty z muzealnej kolekcji, lecz także posłuchać brzmienia wybranych instrumentów, obejrzeć filmy prezentujące techniki gry na nich oraz zapoznać się ze współczesną i historyczną dokumentacją fotograficzną muzycznych tradycji.

 

Baner

 

Jak zwiedzać wystawę?

 

W „Podróże na wschód” najlepiej wybrać się z mapą.

Zapraszamy także do pobrania specjalnie przygotowanej mapy ekspozycji, która ułatwi zwiedzanie i pozwoli na dotarcie do najważniejszych obiektów prezentowanych na wystawie.

Mapę można pobrać tutaj i wydrukować samodzielnie, lub wziąć ją przed wejściem na wystawę w Muzeum.

Grafika z mapą ekspozycji stałej

 

Zapraszamy do odsłuchania audioprzewodnika dla dzieci po części wystawy poświęconej Indonezji:

 

 

 

Bilety

Dowiedz się, ile kosztuje bilet na „Podróże na wschód”

 

Wizyta

Przygotuj się do wizyty.

Tutaj znajdziesz informacje o godzinach otwarcia Muzeum, innych trwających wystawach czasowych, Sklepie Muzealnym oraz Bibliotece Azjatyckiej i kawiarni Lotus Cafe.
Nasze Muzeum jest dostępne. Więcej informacji na ten temat w zakładce poświęconej dostępności. Tutaj znajdziesz przedprzewodnik.

[krótki spot bez dźwięku z przesuwającymi się grafikami wystawy]

 

 

PATRON HONOROWY

logo - Marszałek Województwa Mazowieckiego
PATRONI MEDIALNI

MECENAS MEDIALNY

Kolejne etapy

Otwarta w czerwcu 2022 roku wystawa stała to dopiero pierwsza część Podróży na wschód. W nadchodzących latach Muzeum Azji i Pacyfiku zaprosi odwiedzających do zwiedzenia nowych galerii poświęconych Azji Środkowo-Wschodniej, Południowej, Południowo-Wschodniej, Wschodniej oraz Oceanii.

Wspólnie stworzą całość, która pozwoli przedstawić zwiedzającemu kultury Azji w czytelnym, geograficznym układzie i zaprezentować wybór najciekawszych i najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Muzeum, którego kolekcja liczy dziś ponad 23 000 obiektów.

Kontynuacja Podróży na wschód będzie spójna z pierwszą częścią na poziomie koncepcji i aranżacji. Na powierzchni ok. 1000 m2 zostaną zastosowane sprawdzone i innowacyjne rozwiązania technologiczne, które uatrakcyjnią zwiedzanie wystawy.

Projekt koncepcji wystawy stałej opracował zespół kuratorski Muzeum Azji i Pacyfiku.

  • Slajd nr 0

    (1/5)

  • Slajd nr 1

    (2/5)

  • Slajd nr 2

    (3/5)

  • Slajd nr 3

    (4/5)

  • Slajd nr 4

    (5/5)