Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji

7.04.2018 - 10.11.2018

„Zabawa jest starsza od kultury […]” – Johan Huizinga

Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą naszej aktywności. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od wieku, języka czy miejsca, aktywność ludyczna była ważnym elementem
codzienności. W wolnych chwilach ludzie bawili się oraz grali dla poprawienia humoru, dla chwili odprężenia lub dla podtrzymania więzi. Gry uczyły przydatnych w życiu umiejętności, były częścią rytuałów, przekazywały zasady moralne oraz integrowały pokolenia. Przez tysiące lat towarzyszyły człowiekowi w podróży. Adaptowały się do nowych miejsc. Zmieniały się ich nazwy, reguły. Umierały i odradzały się w nowych znaczeniach, środowiskach i regionach. Są świadectwem nieustannego przenikania się kultur. Ślady ich wędrówki można odnaleźć w starożytnych malowidłach czy rzeźbach, a także w naszym najbliższym otoczeniu.

Zabawy i gry azjatyckie stanowią bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji. Ich wartość dostrzegło UNESCO, uznając, że zabawy i gry tradycyjne są równie ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jak zabytki sztuki, architektury czy języki regionalne i powinny być objęte ochroną.

Od 7 kwietnia 2018 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku można będzie oglądać wystawę poświęconą tradycyjnym zabawom i grom azjatyckim. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej publiczności historii gier, roli jaką odgrywają i treści kulturowych jakie niosą ze sobą. Ekspozycja będzie podróżą, przenoszącą nas w świat tradycyjnych aktywności podejmowanych na dziedzińcach indyjskich pałaców, japońskich klasztorów, w mongolskich jurtach i na polskich podwórkach. Wystawa jest skierowana nie tylko do osób zainteresowanych kulturą Wschodu. Jej tematyka przybliża kulturę azjatycką także dzieciom i młodzieży w jeden z najprzyjemniejszych sposobów – poprzez zabawę.

Partnerami wystawy jest Muzeum Zabawek i Edukacji „Kolong Tangga” w Yogyakarcie (Indonezja), World Traditional Culture Play Association z Korei Południowej, Ambasada Japonii, Ambasada Republiki Filipin, Ambasada Malezji, Wydział Turystyki AWF Poznań oraz Polskie Stowarzyszenie Carrom.

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Ambasady Indii, Ambasady Republiki Indonezji, Ambasady Sri Lanki, Ambasady Królestwa Tajlandii oraz Ambasady Wietnamu.

Sponsorem wystawy jest firma Trojka.

Kurator wystawy: Tomasz Madej, Muzeum Azji i Pacyfiku

 

Wystawa „Zabawa z kulturą” jest przeznaczona dla: dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, młodzieży oraz dorosłych.

 

Prosimy o zapoznanie się z zasadami przebywania na terenie wystawy. Wejście na wystawę oznacza ich akceptację.

Zasady przebywania na terenie wystawy „Zabawa z kulturą”

 

Opiekunów grup zorganizowanych, które są zainteresowane odwiedzeniem wystawy prosimy o wcześniejszy kontakt z działem edukacyjnym w celu ustalenia terminu. W październiku grupy zorganizowane mogą zwiedzać wystawę po godz. 14.00.

Powyższa prośba jest spowodowana faktem, iż na wystawie od pn. do pt. są prowadzone warsztaty. Chcemy zapewnić komfort zarówno uczestnikom jak i zwiedzającym.

 

Dział Edukacyjny

edukacja@muzeumazji.pl

tel. 22 621 94 70 wew. 123

pon.-pt., godz.  08:00 – 15:00

SPONSORZY

Logo - trojka-www
PATRONI

Logo - unesco-www
Logo - Indonezja- www
Logo - Wietnam – www
Logo - indie – www
Logo - Sri Lanka – www
Logo - Tajlandia-www
Logo - namaste – www
Logo - indie2- www
PATRONI MEDIALNI

Logo - wyborcza-www
Logo - radio-kolor-www
Logo - going-www
Logo - lavie-www
Logo - kulturalnie-www
zielono- czerwone logo czas dzieci
Logo - miasto dzieci – www
Logo - piekny swiat- www
PARTNERZY

Logo - kolong tangga-www
Logo - korea-www
Logo - ambasada-japonii-www2
Logo - Malezja- www
Logo - Filipiny2 – www
Logo - psc-www
Logo - awf-www