Poruszenie

6.03.2020 - 10.01.2021

Wystawa jest finałem projektu prowadzonego w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami ASP. Prezentowane są na niej pary obiektów: obiekt muzealny i dzieło współczesne, które pozostają ze sobą w szczególnej relacji.

W ramach projektu studenci odwiedzali magazyny muzealne, uczestniczyli w warsztatach, rozmawiali z kuratorami. Każda osoba wybrała jeden obiekt, który ja PORUSZYŁ: formą, historią, funkcją, znaczeniem lub który chciała PORUSZYĆ, tzn. przywrócić mu kontekst i życie. Efektem tego doświadczenia było stworzenie swojej pracy. Zestawiając obiekty muzealne z dziełami młodych twórców, zadajemy pytanie o definicję sztuki. Gdzie jest granica między sztuką, rzemiosłem, sztuką ludową, sztuką nieprofesjonalną? Czym są dla nas te terminy? Dlaczego ich używamy? Czy sztuką jest misternie wykonana maska używana w przedstawieniach tanecznych? Czy sztuką jest każdy przedmiot wytworzony przez osobę ze świata artystycznego? Czy sztuka powstaje dzięki intencji twórcy?

 

O wszystkich pracach przeczytacie Państwo w katalogu.

Więcej o projekcie poprzedzającym wystawę.

Wystawę można też zwiedzać wirtualnie w ramach projektu „PORUSZENIE w sieci”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kuratorka: dr Barbara Ewa Banasik

Wstęp płatny wg cennika.


 • Slajd nr 0

  (1/6)

 • Slajd nr 1

  (2/6)

 • Slajd nr 2

  (3/6)

 • Slajd nr 3

  (4/6)

 • Slajd nr 4

  (5/6)

 • Slajd nr 5

  (6/6)

SPONSORZY

Logo Galeria przechodnia
PATRONI MEDIALNI

logo Wyborcza
logo - Wyborcza Warszawa
logo JetLine