Wyspy morza Tawhaki – Wystawa fotografii Anny Twiggy z podróży do Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii

19.06.2019 - 21.07.2019

Dzikość, wolność i piękno – te trzy słowa najlepiej oddają charakter fotografii Anny Twiggy, wykonanych podczas jej podróży do Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Tytuł wystawy nawiązuje do starej maoryskiej legendy, w której to bóg Tawhaki wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż przez wzburzone morze, aby uratować swoją ukochaną żonę Hapai. Te wody są dzisiaj znane pod nazwą „morza Tasmana”, Maorysi natomiast zwykli je nazywać: „Ko te moana tapokopoko a Tawhaki – wzburzonymi wodami Tawhaki”. Artystka nawiązując do maoryskiej legendy chciała podkreślić, że owe trzy wyspy, będące głównym tematem zdjęć, są niezmiennie uzależnione od rytmu natury, a w tym przede wszystkim od przypływów i odpływów niespokojnego morza.

Kuratorka: Nadia Wysokińska