Drzeworyt z albumu „Trawy, kwiaty i owady”

Japonia, 1882

MAP 10012

 

W kulturze japońskiej bardzo ważna jest symbolika pór roku i wrażliwość na ich zmiany. Do poszczególnych pór i miesięcy przypisane są rośliny, zwierzęta, zjawiska lub przedmioty, budzące określone skojarzenia. Od wieków inspirowały one malarzy, tworzących sezonowo eksponowane obrazy i parawany, dekoratorów kimon, twórców biżuterii, a nawet producentów słodyczy.

Na drzeworycie z ilustrowanej książki z 1882 r. przedstawiono stworzenia symbolizujące nadchodzącą jesień, m.in. węże i ropuchę, a także dwa gatunki cykad: semi i higurashi. Cykady kojarzą się z gorącym, parnym przełomem japońskiego lata i jesieni – we wrześniu ich głośne „granie” rozbrzmiewa nie tylko w plenerze, ale i na ulicach wielkich miast, gdzie skutecznie konkuruje z ruchem samochodowym. Właśnie wtedy przeżywają ostatni, krótki i intensywny okres swego życia jako dorosłe owady, po latach podziemnej egzystencji w formie larwalnej. Kwitnąca roślina w tle to powojnik jesienny.

Album drzeworytów, z którego pochodzi ilustracja, nie był dotychczas prezentowany publiczności. Obecnie jest w trakcie digitalizacji i opracowania w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niebawem na naszej stronie internetowej będzie można obejrzeć cały zbiór 46 rycin przedstawiających rośliny i zwierzęta. Cały czas publikowane są kolejne manuskrypty i księgi, m.in. z Mongolii, Indii czy Indonezji.

 

Identyfikacja roślin i zwierząt w jęz. japońskim – Aleksandra Wąsowicz-Peinado.

 

Audiodeskrypcja:

 

Kliknij, aby pobrać plik tekstowy z audiodeskrypcją.

 

 

Drzeworyt z albumu Trawy, kwiaty i owady

 

Drzeworyt z albumu Trawy, kwiaty i owady