Pamięć stepowej przeszłości. Mongolia, wiek XX

2.05.2018 - 9.05.2018

Wystawa zdjęć „Pamięć stepowej przeszłości. Mongolia, wiek XX” została przygotowana przez prof. Sławoja Szynkiewicza z IEiA PAN, światowej rangi znawcy problematyki, członka polskiej ekspedycji etnograficznej w latach .60 i .70  XX wieku  dokumentującej życie koczowniczych pasterzy. Opatrzone bogatymi komentarzami autora obrazy ukazują, że życie stepowe zmieniło się od tego czasu znacznie w wymiarze materialnym, chociaż przywiązanie do tradycji wyznaczającej tożsamość kulturową Mongołów pozostaje trwałe.

Wystawa odbywa się w dniach 6-9 maja 2018 r. i jest organizowana z okazji II Międzynarodowej Konferencji Mongolistycznej „Mongolia and the Mongols: Past and Present” w  Warszawie.

Wystawa odbywa się w dniach 2-9 maja 2018 r. i jest organizowana z okazji II Międzynarodowej Konferencji Mongolistycznej pt.” Mongolia and the Mongols: Past and Present” w  Warszawie.

Wydarzenie organizują: Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Azji i Pacyfiku, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji, Kultury, Nauki i Sportu Mongolii.

Poszczególne plansze wystawy prezentują wybrane fragmenty kultury mongolskiej. Są to:

1. jurta i funkcjonalna organizacja życia rodzinnego;

2. rytualne władanie otaczającą przestrzenią;

3. klasztor jako centrum życia duchowego;

4. status człowieka jako element hierarchicznej kompozycji relacji międzyludzkich oraz jego zewnętrzne atrybuty;

5. prace gospodarcze, pozycja kobiety i jej symboliczne wyróżnienie;

6. ceremonializacja życia rodzinnego, biesiada i społeczne uznanie prestiżu;

7. rozrywka powszednia w wolnym czasie;

8. rytualizacja świąt dorocznych jako forma rozrywki zbiorowej oraz towarzyskiego relaksu;

9. miejsce historii i patriotyzmu w tożsamości narodowej.