Zamek w Liwie: Azjatycka zbrojownia. Zabytkowa broń ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku

20.05.2019 - 28.07.2019

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Liw, ul. Stefana Batorego 2

26.04 – 28.07.2019

 

Dawną broń azjatycką cechowała wielka różnorodność typów, odpowiednio do rozległości i wieloetniczności kontynentu. Przyczyniła się do tego wynalazczość obecnych tu starych cywilizacji: chińskiej, indyjskiej czy perskiej i ich wzajemne wpływy, dokonujące się również w wyniku wojen. Przykładem tego może być szabla – krzywa broń sieczna koczowniczych ludów środkowoazjatyckich, zwłaszcza Mongołów i także Turków, która przeniknęła do uzbrojenia ludów indoeuropejskich, w tym do Indii, tradycyjnie posługujących się mieczem.

Na wystawie zgromadzono szeroki wybór broni, głównie z krajów islamu, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, bogato reprezentowanych w zbiorach MAiP.  Spotykają się na niej obok siebie indyjska szabla talwar i miecz tybetański, afgański esowaty sztylet pesz-kabz, szeroki uzbecki piczok i dwusieczny indonezyjski kris.

Obecna wystawa to już piąta prezentacja zbiorów broni MAiP na Zamku w Liwie. Po dwóch wystawach indonezyjskich (2014 i 2016), nepalskiej (2017) i afgańskiej (2018), obecnie przedstawiamy rozmaite okazy tradycyjnej, groźnej i pięknej broni z różnych krajów największego kontynentu, o rozmaitych formach i zdobieniach.

 

Kuratorzy: kustosz dr Krzysztof Morawski (MAiP) i dyr. Roman Postek (Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie)