W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku. By Lily & Masa

14.02.2020 - 31.05.2020

Wydłużyliśmy wystawę fotograficzną „Moje Harajuku”!

Harajuku to zwyczajowa nazwa obszaru w okręgu specjalnym Shibuya w Tokio. Określenie odnosi się do terenu wokół stacji pod tą samą nazwą, która przynależy do okrążającej tokijskie centrum linii kolejowej JR Yamanote. Pomimo, że Harajuku jest nazwą powszechnie znaną zarówno w Japonii, jak i za granicą, to jednak na mapach jako określenie obszaru nie istnieje, pojawia się wyłącznie jako nazwa stacji. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza zaś oryginalnej i odmiennej od reszty Tokio kulturze alternatywnej, zwłaszcza modzie i muzyce, która zaczęła się tu kształtować, począwszy od okresu powojennego.

 

Na obszarze Harajuku po II wojnie światowej znajdowały się siedziby amerykańskich okupantów, zamienione w latach 60. na wioskę olimpijską. Międzynarodowa atmosfera miejsca fascynowała odmiennością, przyciągając ciekawą zachodniego stylu życia japońską młodzież, która kopiując i następnie przekształcając obce trendy, przyczyniła się do stworzenia zupełnie nowego zjawiska. W ten sposób Harajuku stało się kolebką mody ulicznej oraz miejscem spotkań grup alternatywnej młodzieży – Harajuku kids. Dzisiejsze Harajuku, przepełnione turystami, zwykłymi nastolatkami i kolorowym jedzeniem, stanowi jednak wyłącznie symbol kultury, która odrywając się od miejsca swoich narodzin funkcjonuje w transkulturowej przestrzeni fantazji w poprzek kultur – Harajuku przestało być tylko japońskie.

 

Fotografie powstały podczas badań terenowych Klaudii Lily Adamowicz, dotyczących kultury Harajuku zarówno w Japonii, jak i w Polsce przy współpracy z Masą Zazie Takakuwa – japońskim muzykiem, hobbistycznie zajmującym się fotografią. Pogłębione wywiady oraz obserwacja uczestnicząca stały się sposobem na poznawanie indywidualnych światów Harajuku, które z fizycznym Harajuku, łączy jedynie więź symboliczna. Wystawa to opowieść o „moim Harajuku”, osobistym doświadczeniu fantazji i samorealizacji, chwilowym karnawale zeestetyzowanego „ja” w grupie podobnych sobie ludzi. Autorka wystawy, prywatnie również zaangażowana w kulturę Harajuku, nie ukazuje zjawiska z dystansu badacza czy artysty-obserwatora, lecz z bezpośredniej perspektywy autentycznego uczestnika, opowiadającego swoją własną historię Harajuku.

 

Klaudia Lily Adamowicz – badaczka japońskiej popkultury, autorka książki „Wizerunek mężczyzny w visual kei” i współautorka „Oblicza kawaii”. Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Jokohamie. Jej artystycznym debiutem było współautorstwo wystawy „Moja czerwona nić” w Galerii i! w Krakowie w 2018 roku. Prywatnie nosi Lolita Fashion.

 

Masa Zazie Takakuwa – japoński muzyk pochodzący z Jokohamy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat, gra również na gitarze i pianinie. Miłośnik przyrody, hobbistycznie zajmujący się fotografią ptaków drapieżnych i owadów, a tym razem również… Harajuku.

 

kuratorka: dr Magdalena Ginter-Frołow


 • Slajd nr 0

  (1/5)

 • Slajd nr 1

  (2/5)

 • Slajd nr 2

  (3/5)

 • Slajd nr 3

  (4/5)

 • Slajd nr 4

  (5/5)

SPONSORZY

logo Kirin
logo Warszawska Szkoła Języka Japońskiego
logo kopro