Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
 2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
 3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
 6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
 8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

KOLORY ŻYCIA. SUZANI – HAFTOWANE TKANINY Z AZJI CENTRALNEJ

27.11.2015 - 28.02.2016

Suzani to haftowane tkaniny, które zawdzięczają swoją nazwę perskiemu słowu „igła”. Charakteryzuje je żywa, skontrastowana kolorystyka oraz symetrycznie rozmieszczone wzory. Do najbardziej popularnych należą: formy roślinne, koliste medaliony i rozety. Chociaż istnieję utrwalone typy kompozycji i zestawień barw swoiste dla poszczególnych ośrodków m.in. Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Nuraty, Fergany i Chodżentu, to każda tkanina manifestuje wyobraźnię wyszywającej ją hafciarki.

Według tradycji, małe dziewczynki, w towarzystwie kobiet z rodziny, rozpoczynały prace nad suzani, które potem stawały się ważnym elementem ich posagów. Obecnie wciąż odgrywa ono pewną rolę w obrzędach weselnych w Uzbekistanie i Tadżykistanie. Przede wszystkim taniny te zdobią wnętrza środkowoazjatyckich domów. Są one również źródłem inspiracji dla projektantów, czego przykładem są prezentowane na wystawie meble z Anna Suzani Studio.

Na wystawie prezentowane są suzani ludowe z motywami kwiatowymi pochodzące z Tadżykistanu oraz zróżnicowane typy z Uzbekistanu. Warto zwrócić uwagę na rzadkie tkaniny z przedstawieniami figuralnymi pochodzące z Bojsun w uzbeckim regionie Surchandaria. Można również zobaczyć tuskiz, które dekorują jurty nomadów z Kazachstanu oraz stroje tadżyckich kobiet – kurtai czakan, które zdobią wzory podobne do tych występujących na suzani.

Wystawa „Kolory życia. Suzani – haftowane tkaniny z Azji Centralnej” została objęta patronatem honorowym Ambasady Republiki Uzbekistanu, patronatami medialnymi czasopism Weranda, Poznaj Świat, Podróże, Voyage i serwisów Entosystem.pl, Kontynent Warszawa i Ale Piękny Świat. Partnerem wydarzenia jest Anna Suzani Studio.

 

Kurator:

kustosz Karolina Krzywicka

 


 • Slajd nr 0

  (1/5)

 • Slajd nr 1

  (2/5)

 • Slajd nr 2

  (3/5)

 • Slajd nr 3

  (4/5)

 • Slajd nr 4

  (5/5)