WYDARZENIA

Image article

Wernisaż wystawy TOKIMONO

28.09.2017, 18:00
WSTĘP: wolny

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wernisaż wystawy prac Elżbiety Baneckiej „Tokimono”, który odbędzie się we czwartek, 28 września 2017 r, o godz. 18.00.

 

Bodźcem do stworzenia serii „Tokimono” była zawartość pudełka, które znalazłam po 25 latach w mojej pracowni. Odkryłam w nim skarby przywiezione z podróży do Japonii, ale i plakat japońskiego projektanta Makoto Saito. To wszystko razem spowodowało, że powstał kolejny cykl wyrastający z moich fascynacji kulturą Dalekiego Wschodu. Tym razem, po ogrodach Ryōanji, uwagę moją zwróciły kimona japońskie. Od lat planowałam tę serię, dojrzewanie było długie. Stworzyłam nową dla mnie formę – wychodzę z płaskiej płaszczyzny w przestrzeń trójwymiarową. Nadal posługuję się elementami grafiki warsztatowej i dokładam do niej malarstwo. W projekcie „Tokimono” nie zależało mi na realistycznym odtworzeniu kimon, a jedynie na zainspirowaniu się nimi. Część wystawy stanowią obrazy, część – obiekty z naturalnych materii, głównie bibuł japońskich, papierów różnego rodzaju i innych odkrytych podczas pracy materiałów. Zależało mi na stworzeniu zupełnie nowej wartości, która może nie da przypisać się do konkretnej formy plastycznej czy kulturowej, ale spowoduje zatrzymanie się i zastanowienie nad tematem, który podjęłam – czym tak naprawdę jest ubiór dla ludzi z różnych kręgów kulturowych.

Elżbieta Banecka

 

Prof. Elżbieta Banecka Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończyła w 1991 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała u prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki u prof. Haliny Chrostowskiej i Rafała Strenta. Obecnie prowadzi pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii w ASP w Warszawie. Laureatka ponad 60 prestiżowych nagród i wyróżnień, polskich i międzynarodowych.

 

Kurator: dr Joanna Wasilewska

Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Elżbieta Banecka – Tokimono