Miecze japońskie | wernisaż wystawy czasowej

30.04.2024, 18.00
WSTĘP: bezpłatny

30 kwietnia zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej Miecze japońskie. Z kolekcji Gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego.

Wystawa ma na celu pokazanie znaczenia miecza w kulturze Japonii, który to stanowi nie tylko wyraz doskonałości rzemieślniczej, ale także głębokiej tradycji i duchowej siły. Proces ich tworzenia, katanakaji, wymaga precyzji, cierpliwości i głębokiego szacunku dla tradycji. Współcześnie uważany jest za jeden z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego kraju.
Podczas wystawy zaprezentujemy miecze pochodzące z okresów: kotō (794–1596), shintō (1596–1780), shin shintō (1780–1877), gendaitō (1877–1945) oraz shinsakutō (po roku 1945). Zbiór ten ukazuje miecz jako nie tylko broń o wielu aspektach użytkowych, ale także jako wyjątkowe dzieło sztuki o subtelnej urodzie.
Po więcej informacji na temat wystawy zapraszamy tutaj.
UWAGA: W trakcie weekendu majowego wystawa będzie czynna w czwartek 2 maja (od godz. 10.00 do godz. 17.30). Od soboty 4 maja zapraszamy w normalnych godzinach otwarcia Muzeum.
Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.