KATHAK – TANIEC Z INDYJSKICH MINIATUR. Klasyczny indyjski taniec kathak – tradycja i współczesność | wykład Magdaleny Niernsee

19.01.2023, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Stworzone Dźwiękiem

Czego możemy się dowiedzieć z indyjskich minatur o ówczesnej muzyce i tańcu? W jakiej formie ta sztuka przetrwała do współczesnych czasów?

Od kathhakas – tradycyjnych opowiadaczy, którzy swoją sztuka propagowali kult boga Vishnu, poprzez przedstawienia Raas Lili na dworze Ali Wajid Shaha, aż do współczesnych produkcji komentujących aktualne tematy społeczne.

Magdalena Niernsee – absolwentka Instytutu Kathak Kedra w New Delhi. Tancerka i nauczycielka z blisko 20letnim stażem. Wiedzę na temat teorii tańca i kultury Indii posiada z wykładów dla tancerzy prowadzonych przez ówczesną dyrektorkę Kathak Kendry – dr Chetnę Joshi.

Wykład towarzyszący wystawie czasowej „Stworzone dźwiękiem. Muzyka i taniec w sztukach plastycznych Azji i Oceanii”: https://www.muzeumazji.pl/wystawy-czasowe/