DŹWIĘKI NATURY – TRADYCYJNE INSTRUMENTY MUZYCZNE NARODÓW SYBERII – wykład dr Künnej Takaahaj

23.02.2023, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Stworzone Dźwiękiem

Jak brzmi muzyka odległych, niekończących się stepów, gór i wyżyn Syberii? Naśladuje ona dźwięki natury takie jak odgłosy zwierząt, wiatru i wody.

Podczas wykładu poznamy brzmienie instrumentów stworzonych przez różne kultury Syberii. Jednym z nich jest tuwiński igil, chordofon smyczkowy, używany się do imitowania rytmu końskich kopyt.

Dr Künnej Takaahaj przyjechała do Polski w 2008 roku za sprawą jakuckich prac polskiego zesłańca Wacława Sieroszewskiego. W 2017 roku obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Działa jako badaczka i popularyzatorka wiedzy na temat kultur rdzennych ludów Syberii.
Wykład towarzyszący wystawie Stworzone dźwiękiem: https://www.muzeumazji.pl/wystawy-czasowe/stworzone-dzwiekiem/

Wstęp: bezpłatny
Organizator: kustosz Karolina Krzywicka