Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Szpulki do nici

Chiny, prowincja Szantung
XIX/XX w.

 

W cesarskich Chinach haftowanie było – podobnie jak w dawnej Europie – ważnym elementem życia i pracy kobiet, zarówno z warstw wyższych, jak i z ludu. Uczono je haftu od najmłodszych lat, a umiejętności w tej dziedzinie stanowiły ważny atut panny na wydaniu, świadcząc o jej zdolnościach, pracowitości i cierpliwości.

Panny haftowały swoją wyprawę ślubną oraz prezenty dla przyszłego męża i jego rodziny. Żony i matki zdobiły buciki na krępowane „lotosowe stopy”, szlaki do wykańczania mankietów, czapeczki i śliniaczki dziecięce, sakiewki czy futerały na wachlarze, a także ozdoby do wnętrz. W monotonnym, ograniczonym do sfery domowej życiu kobiet był to jeden z nielicznych sposobów na wyrażenie artystycznej wyobraźni i gustu, a wspólna kreatywna praca zacieśniała więzy rodzinne i przyjacielskie. Szczególnie wyrafinowane stroje, rozbudowane dekoracje wnętrz rezydencji i świątyń były jednak wykonywane przez zawodowych hafciarzy i hafciarki na zlecenia elitarnej klienteli. Warsztaty takie istnieją do dziś, podczas gdy powszechna umiejętność haftowania, tak samo jak na Zachodzie, odchodzi w przeszłość.

Haftowano najczęściej nićmi jedwabnymi oraz metalizowanymi, czyli owijanymi złoconym papierem. Tradycyjne szpulki do nici, płaskie, przewężone pośrodku i zdobione rzeźbionymi wzorami, należą do charakterystycznych chińskich akcesoriów do robótek ręcznych.