Gry i zabawy z Azji w Twoim domu – congklak

Kontynuując cykl rodzinnych aktywności – „Gry i zabawy z Azji w Twoim domu” prezentujemy kolejną grę planszową – congklak. To indonezyjska odmiana  mankali – jednej z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych gier planszowych świata.

Dzieci podczas gry w congkalk, Solor, Sumatra, Indonezja, 2017. Fot. M. Szymańska-Ilnata

Do wykonania planszy będzie potrzebne:
– pudełko po jajkach
– nożyczki
– farby
– klej
– kamyczki bądź nasiona fasoli lub grochu
– dowolne dekoracje ☺.

Poniższe zasady zostały zmodyfikowane pod kątem wykonanej planszy:   

 1. Plansza do gry zawiera 10 małych dołków i dwa większe tzw. serca.
 2. Gracze siadają po dwóch stronach planszy. Każdy ma przyporządkowany, naprzeciwko siebie, rząd pięciu małych dołków i jeden większy dołek, znajdujący się po lewej stronie, zwany sercem.
 3. Każdy z graczy otrzymuje 15 kamyczków. Następnie wkłada po 3 do każdego ze swoich małych dołków oprócz serca.
 4. Gracze decydują, kto zaczyna pierwszy.
 5. Pierwszy gracz zabiera trzy kamyczki z dowolnego dołka w swoim rzędzie i wrzuca po jednym do kolejnych dołków zgodnie z ruchem wskazówek zegara (nie omijając własnego serca i pól należących do drugiego gracza,  a pomijając serce przeciwnika).
 6. Gdy ostatni kamyczek wpadnie do dowolnego małego dołka,  w którym są kamyczki, gracz wyciąga wszystkie kamyczki z dołka i kontynuuje ich rozrzucanie.
 7. Zmiana kolejki następuje gdy ostatni kamyczek w dłoni wpadnie do pustego dołka.
  – Jeżeli jest to dołek po stronie przeciwnika – gracz  traci kolejkę.
  – Jeżeli pusty dołek należy do rozgrywającego, a po przeciwnej stronie w dołku znajdują się kamyczki, następuje zbicie i gracz zabiera kamyczki z obu dołków i odkłada je do swojego serca.
 8. Gdy ostatni kamyczek wpadnie do serca osoby rozgrywającej, zyskuje ona dodatkowych ruch i może ponownie wybrać kamyczki z dowolnego dołka po swojej stronie i zacząć je rozrzucać.
 9. Gra kończy się gdy wszystkie dołki po stronie jednego z graczy są puste. Wtedy należy policzyć kamyczki znajdujące się w sercach. Wygrywa ta osoba, która ma ich więcej.

Liczbę wykorzystanych w grze kamyczków można zwiększać wraz z kolejnymi rozgrywkami.

Dla nas własną planszę do gry stworzyli Daria i Jaś Madejowie, którzy podczas #zostanwdomu pomagają w pracy swojemu tacie. Do gry wykorzystali kamyczki z akwarium, ale możecie korzystać z tego, co znajdziecie w domu.

Bawcie się dobrze i koniecznie pochwalcie się Waszymi rozgrywkami na Facebooku czy Instagramie oznaczając nasze profile (@muzeumazji i @asiapacificmuseum)!

Zajrzyjcie także do poprzedniej propozycji – nepalskiej gry strategicznej bagh ćal.