Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
 2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
 3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
 6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
 8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Gry i zabawy z Azji w Twoim domu – bagh ćal

Dziś rozpoczynam zapowiedziany na naszym Facebooku cykl rodzinnych aktywności – „Gry i zabawy z Azji w Twoim domu”. Pierwszą propozycją jest nepalska gra strategiczna bagh ćal (spotykana też pod angielską nazwą bagh chal).

Bagh to w języku nepalskim „tygrys”, a ćal – „ruch”. Jest to gra typu „polowanie”, dla dwóch osób. Jedna gra 4 pionkami „tygrysów”, a druga „stadem” 20 „kozłów”.

 • Plansza to diagram 20 cm x 20 cm – można go samodzielnie rozrysować na kartce papieru lub kartonie.
 • Tygrysy zostają ustawione na rogach planszy, a kozły poza planszą. Kozły mają na celu zablokowanie ruchów tygrysa, a tygrysy – zbicie kozła.
 • Grę rozpoczyna ruch kozłów –  pionki stawiane w dowolnym miejscu przecięcia się linii.
 • Gracze wykonują ruchy na zmianę.
 • Gdy wszystkie kozły zostaną ustawione na planszy, gracz wykonuje nimi wyłącznie przesunięcia.
 • Bicie tygrysem pionka kozła następuje poprzez przeskoczenie jego figury na następne puste pole, jak w warcabach.

Koniec gry następuje, jeśli „kozły” zablokują ruch wszystkich „tygrysów”, albo pięć „kozłów” zostanie „pożartych”.

Samodzielne przygotowanie gry zaprezentowali Daria i Jaś Madejowie, którzy podczas #zostanwdomu pomagają w pracy swojemu tacie.

Życzymy miłej zabawy i koniecznie pochwalcie się Waszymi rozgrywkami na Facebooku czy Instagramie oznaczając nasz profil!