Skarbnica buddyzmu mongolskiego. Fotografie z Klasztoru – Muzeum Czojdżin-lamy w Ułan Bator

8.07.2020 - 19.07.2020

Wystawa fotograficzna dokumentująca różnorodne oblicza tradycyjnej sztuki Mongolii.

Na fotografiach obejrzeć można unikalne buddyjskie posągi ze szkoły rzeźbiarskiej lamy Zanabazara (od XVII/XVIII w.), malarstwo religijne oraz mnisze maski i kostiumy do tanecznego rytuału czam. Ukazany jest także sam kompleks klasztorno-świątynny, pomnik mongolskiej historii, wzniesiony w l. 1904-08 na siedzibę Czojdżin-lamy Luwsanchajdawa, który był bratem VIII Bogdo-Gegena – głowy mongolskich buddystów – i pełnił funkcję państwowej wyroczni. Kompleks świątynny, zamknięty w l. 30. XX wieku decyzją rewolucyjnego rządu, stał się muzeum dostępnym szerokiej publiczności dopiero w 1961 r. Chroni tysiące dzieł sztuki i rzemiosła związanego z buddyzmem.

Współorganizatorami wystawy wraz z MAiP są Ambasada RP w Mongolii, Ambasada Mongolii w Polsce oraz Klasztor-Muzeum Czojdżin-lamy w Ułan Bator.

Kuratorzy: K. Morawski (MAiP) i D. Otgonsuren (Dyrektorka Klasztoru-Muzeum Czojdżin-lamy, Ułan Bator)

logo sejmu RP
logo Polsko-Mongolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej