Kukri i kora – broń nieustraszonych

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Liw, ul. Stefana Batorego 2

1.07 – 31.08.2017

Nepal – kraj hinduistyczny (większość ludności) i buddyjski, obecne granice posiada od XVIII w., gdy indoeuropejscy, wyznający hinduizm Gurkhowie podbili sąsiednie ludy o tybetańskich korzeniach. W ciągu XIX w. Brytyjczycy przyjmowali Gurkhów i przedstawicieli tych ludów (m.in. Gurung, Magar i Tamang) do swej armii. Tak powstała słynna z wartości bojowych, wieloetniczna formacja wojskowa, na którą przeszła nazwa Gurkhowie, a której mottem jest „Lepiej umrzeć niż stchórzyć”. Gurkhowie służą dziś w armii nepalskiej, brytyjskiej, indyjskiej i innych.

Szabla kora i zakrzywiony nóż kukri – oba typy broni z ostrzem po wklęsłej stronie głowni – to narodowa broń nepalska, a kukri stanowi do dziś element uzbrojenia Gurkhów i ich symbol.

Obecna wystawa jest już trzecią prezentacją zbiorów broni MAiP na Zamku w Liwie. Po dwóch wystawach indonezyjskich (2014 i 2016), obecnie zebrano rozmaite okazy obu groźnych nepalskich form broni, o charakterystycznych kształtach i zdobieniach.

Kuratorzy: kustosz Krzysztof Morawski (MAiP) i dyr. Roman Postek (Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie)

Logo - liw-kontrast