WYDARZENIA

Image article

Zmotoryzowani tulku – zachodnie reinkarnacje tybetańskich buddystów

10.04.2018, 18:00
WSTĘP: wolny

Buddyzm tybetański ma twarz uśmiechniętego Dalaj Lamy z okładek jego książek. Rzeczywistość dawnego Tybetu i obecnego buddyzmu nie ma jednak wiele wspólnego z takim obrazem.

Tybet był ukastowionym państwem feudalnym, w którym ludzie byli pozbawieni wszystkich praw z wyjątkiem prawa wyboru religii. Taki Tybet ludzie Zachodu wypierają ze swojego umysłu. Zamiast niego widzą egzotyczne Śangri-la, twór fantazji popularnego pisarza.

Co zrobiłbyś, gdyby pewnego dnia do twoich drzwi zapukali tybetańscy mnisi i – jak w filmie Mały Budda – powiedzieli, że twój syn (córka) jest inkarnacją (tulku) ich zmarłego mistrza? Czy oddałbyś dziecko do klasztoru w Indii lub Nepalu? Ta książka pozwoli ci odnaleźć odpowiedź na to pytanie.

Jacek Sieradzan

 

 

 

Jacek Sieradzan – historyk religii, buddolog, tłumacz, filmowiec. Pracuje w Zakładzie Religioznawstwa i Filozofii Religii Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Autor kilkuset przekładów z literatury buddyjskiej i poezji współczesnej, oraz  trylogii o szaleństwie religijnym: Szaleństwo w religiach świata (2005), Od kultu do zbrodni: Ekscentryzm i szaleństwo w religiach w XX wieku (2006) i niewydanego słownika Boskie szaleństwo. Ponadto opublikował trzy inne książki: Jezus Magus. Pierwotne chrześcijaństwo w kręgu magii (2006), Sokrates magos (2011), Sokrates nieznany (2011), Zmotoryzowani tulku: Zachodnie reinkarnacje tybetańskich buddystów (2018).

W Nepalu zrealizował dwie wersje filmu dokumentalnego o nepalskiej dziewczynie: Vidhya (2015) i Vidya (2016). Przygotowuje krótkometrażowy film fabularny Wizyta.