WYDARZENIA

Image article

Zimowy trekking w Himalajach Ladakhu – pokaz slajdów

15.12.2017, 18:00
WSTĘP: 10 zł

W 2014 roku mijało 10 lat od mojej pierwszej wizyty w Ladakhu. Pomyślałem, że taka rocznica to dobry pretekst, by sprawdzić, jak Ladakh wygląda zimą. Region położony jest w północno-zachodnich Indiach, na pograniczu Himalajów i Karakorum. Prawie wszystko tutaj znajduje się powyżej 3000 m n.p.m. Mróz jest pokaźny, ale jest słonecznie i poza najwyższymi partiami gór i wysokimi przełęczami, śniegu jest mało. Zaskar (Zanskar) – południowa część regionu – niemal odcięty jest od pozostałej części świata; jedyny sposób, by tam zimą dotrzeć to Czadar (Chadar) – Lodowa Droga, legendarny trek po zamarzniętej rzece Zaskar (Zanskar).

Podczas pierwszej zimy w Ladakhu nie chciałem iść na Czadar Trek. Chciałem sprawdzić, czy i co da się tam zimą zrobić poza legendarnym trekiem. Czy da się tam samodzielnie, samotnie wędrować? – Dało się! Ośmielony wróciłem w kolejnym roku, by podjąć próbę dojścia do Zaskaru przez przełęcze i powrócić do stolicy regionu – Leh – Lodową Drogą.

Nazywam się Radek Kucharski. Jestem autorem wydanego przez Cicerone Press przewodnika trekkingowego po Ladakhu. Pracuję jako lider wypraw trekkingowych w Himalaje. Bywam w Ladakhu regularnie od 2004 roku. O moich przygodach podczas zimowych wędrówek opowiem 15 grudnia 2017.

Radek Kucharski
www.radekkucharski.com