Z murów świątyń na deski teatrów. O historii klasycznego indyjskiego tańca odissi – wykład Zuzanny Kann-Skorupskiej

8.12.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Stworzone Dźwiękiem

Najstarsze ślady świadczące o istnieniu tańca odissi pochodzą z II wieku p.n.e. w postaci płaskorzeźb na ścianach Rani-Gumpha – pałacu, sceny lub teatru wykutego w jaskiniach w górach Udajagiri w Orissie.

Cenne płaskorzeźby znalezione w śiwaickiej świątyni Parasurameswar przedstawiające boga Śiwę w tanecznych pozach oraz te w średniowiecznych oryjskich świątyniach np. w Bhubaneśwarze, w świątyni Radźarani są świadectwem wiekowych źródeł tego tańca. Jak wyglądały burzliwe losy tancerek świątynnych mahari ? Skąd i czy w ogóle wiemy, jak naprawdę wyglądał ich taniec i ile ma wspólnego z dzisiejszym tańcem odissi?

Zuzanna Kann-Skorupska – kulturoznawczyni, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (ze specjalizacją teatr w kulturze) i teorii tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Zajmuje się, w teorii i praktyce tańcem, a szczególnie klasycznymi indyjskimi tańcami świątynnymi odissi i bharatanatjam. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Polskiego Forum Choreologicznego i badawczej grupy LAJT – Latającej Akademii Języków Tańca.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Stworzone dźwiękiem. Muzyka i taniec w sztukach plastycznych Azji i Oceanii”.

Wstęp: bezpłatny