WYDARZENIA

Image article

Współczesne Chiny: komunistyczne czy konfucjańskie?

13.11.2018, 18:00
WSTĘP: wolny

13 listopada wraz z Wydawnictwo Akademickie Dialog zapraszamy na spotkanie „Współczesne Chiny: komunistyczne czy konfucjańskie’, wokół książki prof. Bogdana Góralczyka „Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Jacoby.

Tematem spotkania będą dzisiejsze Chiny – opisane w niezwykły sposób w najnowszej książce prof. Góralczyka – a w szczególności kwestia chińskiej kulturowej i ideologicznej tożsamości. Renesans chińskiej polityki i rozwoju gospodarczego zachodzi równolegle z renesansem Chin jako cywilizacji, która pomimo trwającego zaledwie dziesięciolecia związku z marksizmem coraz chętniej odwołuje się do wielowiekowej tożsamości konfucjańskiej. Wpływ tych powszechnie kojarzonych z Chinami światopoglądów na dzisiejsze oblicze Państwa Środka będzie punktem wyjścia tego spotkania.

BOGDAN GÓRALCZYK
politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Profesor w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego (od 2016 r. dyrektor). Od pierwszej wizyty w Chinach w 1976 r. obserwator i analityk zmian dokonujących się w Państwie Środka oraz w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (Tajlandia i Birma – Mjanma, gdzie był ambasadorem), śledzonych metodycznie podczas licznych wyjazdów studyjnych. Prezentowana książka stanowi podsumowanie wiedzy na ten temat i ukazuje się w czterdziestą rocznicę zainicjowania chińskiego programu reform, któremu Autor świadomie towarzyszył. Inne zainteresowania badawcze: procesy, zmiany i kryzysy na terenie UE, ze specjalnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowej i Węgier (z uwagi na znajomość języka i długoletnią służbę dyplomatyczną w tym kraju); kształtujący się nowy ład światowy i wpływ nań ze strony wschodzących rynków.

O KSIĄŻCE:
Opowieść o chińskim sukcesie, jakiej jeszcze nie było: Góralczyk przebija się przez mury propagandy i warstwy ogranych schematów, pokazując wewnętrzne kulisy przemian, wątpliwości, paradoksy i kręte ścieżki decyzyjne chińskich elit władzy. Tym przekrojowym opracowaniem, opartym przede wszystkim na nieznanych szeroko źródłach chińskich, zadaje cios nie tylko miernej publicystyce, ale i całemu pokoleniu badaczy Chin współczesnych. No bo co jeszcze można dodać do takiej analizy?
dr Marcin Jacoby, sinolog, autor Chin bez makijażu