Wietnam – Ba Lan 3

2.12.2017, 16:00
WSTĘP: wolny

W czym tkwi sekret urody wietnamskich kobiet? Jakich bajek od dzieciństwa słuchają młodzi Wietnamczycy? Jak wygląda życie w Wietnamie?

Już po raz trzeci zapraszamy mieszkańców Warszawy na festiwal, podczas którego będą mieli okazję poznać bliżej kulturę Wietnamu. 2 grudnia wMuzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Solec 24 w Warszawie odbędzie się trzecia edycja festiwalu Wietnam Ba Lan.

Projekt Wietnam – Ba Lan 3 jest kontynuacją działań, wspierających i prezentujących sztukę tworzoną przez Wietnamczyków. Cykl festiwali, rozpoczęty w 2013 r. projektem Wietnam – Ba Lan przyczynia się do wzmacniania więzi Wietnamczyków z Warszawą i jego mieszkańcami, tworzenia oryginalnych i wartościowych wydarzeń kulturalnych.

WSTĘP WOLNY!

►16:00 – Wystawa Warszawa wietnamska – mapa znaczeń

Mini wystawa prezentująca temat obecności Wietnamczyków w Polsce i w Warszawie. Początki wietnamskich kontaktów z Polską, fale emigracji oraz indywidualne losy Wietnamczyków. Krótka prezentacja działań kulturalno-społecznych związanych ze społecznością wietnamską w Warszawie.

►16:20 – Baśnie wietnamskie – pokaz finałowy dziecięcych warsztatów animacji filmowej
Warsztaty animacji filmowej Baśnie wietnamskie prowadzone były przez artystki Natalię Nguyen i Barbarę Druzgową dla dzieci w wieku 7–13 lat. Tematem powstałych na warsztatach filmów są opowieści i legendy zakorzenione w kulturze Wietnamu.

►16:45 – Kreatywna Warszawa – gry i zabawy dla dzieci
Otwarte warsztaty pod opieką animatora. Będziemy wspólnie tworzyć makietę pt. „Kreatywna Warszawa” – naszą wizję Warszawy przeniesionej do Wietnamu, w tamtejszy klimat i zwyczaje.
Opieka artystyczna: Agata Brzozowicz

►16:45 – Pokaz filmu „Piękno po wietnamsku” Tom Van Anh i rozmowa z autorką
Co Wietnamki sądzą o pięknie? Co robią, żeby być pięknymi kobietami? Co jest dla nich ważne? Czy czerpią inspiracje od pięknych Polek? Odpowiedzą na te pytania kobiety w różnym wieku i o różnej biografii.
Reżyseria: Ton Van Anh, zdjęcia: Artur Chmielewski

►17:15 – Prezentacja kuchni wietnamskiej i poczęstunek
Punkt programu przygotowany przez wietnamsko-tajską restaurację ThaiFun(ul. Grochowska 278). Thai Fun od początku swojego istnienia wspiera projekty artystyczne promujące kulturę Wietnamu.

►17:30 – Wietnam Ba Lan – historie nieznane – premiera spektaklu
Spektakl Niezależnej Grupy Teatralnej „Ba Lan” Wietnam Ba Lan – historie nieznane jest rezultatem kilkumiesięcznej pracy Wietnamczyków i Polaków mieszkających w Warszawie. Scenariusz oparty jest na autentycznych historiach – opowieściach rodzinnych uczestników oraz osób, z którymi rozmawialiśmy. Przedstawiamy różne losy emigracji wietnamskiej w Warszawie. Większość twórców spektaklu po raz pierwszy zmierzy się z aktorstwem. Mimo to udało im się stworzyć poruszające kreacje oraz interesujące i ważne przedstawienie.
Występują: Ton Van Anh, Natalia Nguyen, Andy Kim Lee, Michał Żebrowski, Hà Đông, Martyna Banat
Opieka artystyczna: Dariusz Kunowski, Agata Brzozowicz
Światło i dźwięk: Tadeusz Maryniowski
Projekcje: Agata Brzozowicz

►18:15 – Pokaz szkoły mistrza Nama i tancerek ze szkoły wachlarzy bojowych Julii Bui

Mistrz i jego uczniowie
Szkoła Chińskich Sztuk Walki Nama funkcjonuje od 1980 roku. Jej założycielem jest mistrz Hai Bui Ngoc Nam, znany w Europie nauczyciel Wu Shu i Tai Chi Chuan. Uczniowie Nama z powodzeniem uczestniczą w międzynarodowych i regionalnych mistrzostwach Wu Shu i Tai Chi Chuan, a część z nich weszła w skład Polskiej Kadry Narodowej. Mistrz Nam jest również aktorem teatralnym i filmowym.

Szkoła wachlarzy bojowych Julii Bui
Taniec z Wachlarzami Bojowymi to autorska technika Julii Bui Ngoc, powstała w 2003 roku w wyniku wieloletniej pracy laboratoryjnej w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Tworząc ją, Julia Bui czerpała z chińskich sztuk walki (Wu Shu, Tai Chi), w których jest wielokrotną mistrzynią, z technik tańca klasycznego, które zgłębiała w szkole baletowej oraz z elementów tańca współczesnego i improwizacji.

►18:30 – Koncert: Anna Nguyen Viet & Michał Szergiel
Podczas koncertu usłyszymy współczesne interpretacje utworów tradycyjnych, przeboje wietnamskich gwiazd i wietnamskiego rocka. Anna Nguyen Viet wraz z akompaniującym jej na gitarze basowej Michałem Szergielem są założycielami zespołu folkowego Ayran, grającego tradycyjne pieśni bałkańskie w nowoczesnych aranżacjach.
Anna Nguyen Viet – wokal, klawisze, gitara
Michał Szergiel – gitara basowa

►19:00 – Pokaz szkoły mistrza Nama i tancerek ze szkoły wachlarzy bojowych Julii Bui