Wielkie Chiny – pokaz filmów dokumentalnych

19.10.2017, 18:00
WSTĘP: wolny

19 października, o godzinie 18.00  zapraszamy na projekcję dwóch pełnometrażowych filmów  dokumentalnych:

• Chiny: Bulang – królowie herbacianych drzew
  • Chiny: Hani i sąsiedzi

Filmy są częścią 11-odcinkowego serialu Chiny: Historia i Współczesność. Pierwszy z obrazów to niezwykle ciekawy, poznawczy i pouczający dokument obrazujący kulturę herbaty na południowych krańcach Chin. Prowincja Yunnan to ziemia pełna tajemnic i naturalnego piękna. Położona na płaskowyżu Yunnan – Guizhou urzeka bogatą kulturą mniejszości narodowych. Yunnan to także kraina ludzi herbaty, zielonych krzewów i herbacianych drzew – swoiste Cesarstwo. Wśród 26 narodów mniejszościowych, w górzystym terenie żyje lud Bulang. Jego niezwykle barwna historia  i współczesność budzi szacunek oraz podziw znawców kultury herbaty.

Drugi z filmów to unikatowy dokument przybliżający codzienność mniejszości narodowej Hani,  w południowych Chinach, na pograniczu z Birmą, Laosem oraz Wietnamem. Hani starożytny naród przybył na obszar chińskiej prowincji Yunnan w II w n.e. Hani byli jednym z pierwszych narodów, który udomowił dziko rosnącą herbatę. Na kanwie dziejów kultury herbaty poznajemy zwyczaje i kulturę narodu oraz piękno południowo-zachodniego terytorium Chin.