WYDARZENIA

Image article

Wędrówki pod Everestem – pokaz zdjęć Anny Chmielewskiej i Radka Kucharskiego

3.10.2017, 18:00
WSTĘP: 10 zł

Wędrówki pod Everestem: Trzy Przełęcze, Kala Pattar, EBC, Gokyo – pokaz zdjęć Anny Chmielewskiej i Radka Kucharskiego

 

Anna Chmielewska jest arabistką i najchętniej spędza czas na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej, ale gdy pojawiają się możliwość wyjazdu jeszcze dalej na wschód, równie chętnie pakuje plecak. To była jej kolejna wizyta w Azji i trzecia w Himalajach.  Radek Kucharski bywa w Nepalu dość regularnie od 2000 r. Pracuje jako lider wypraw trekkingowych, współorganizuje wyjazdy w Rejon Everestu. Jest autorem przewodnika trekkingowego po Ladakhu, wydanego przez Cicerone Press. Ania i Radek przeszli wspólnie Trekking Trzech Przełęczy jesienią 2016 roku, zaglądając przy tym w miejsca odwiedzane nie przez wszystkich i zerkając z różnych perspektyw na Everest, Lhotse i wiele innych mniej lub bardziej znanych szczytów.

 

Everest Base Camp (EBC) jest magnesem przyciągającym wędrowców z całego świata. Choć to najczęściej obierany cel pod Everstem, to naszym zdaniem wcale nie najciekawszy – najwyższą górę świata widać dużo lepiej choćby z pobliskiego szczytu Kala Pattar, o którym już nie wszyscy słyszeli. Trekking w Rejonie Everestu to dużo więcej niż najpopularniejszy szlak z Lukli do EBC. Na niektórych odcinkach można wybrać alternatywne ścieżki. Po drodze jest wiele miejsc, w których warto zwolnić, poświęcając dzień lub popołudnie na dodatkową wycieczkę w boczną dolinę, lub na pobliski szczyt. Najciekawszy, ale i najtrudniejszy w Khumbu, jest Trekking Trzech Przełęczy, podczas którego przechodzi się pomiędzy głównymi dolinami Rejonu Everestu, spoglądając wielokrotnie na cztery ośmiotysięczniki i wiele szczytów sześcio- i siedmiotysięcznych.

 

Anna Chmielewska i Radek Kucharski opowiedzą o Trekkingu Trzech Przełęczy, o głównym szlaku z Lukli do EBC i na Kala Pattar, oraz o szlaku przez niższe partie gór – z Dźiri (Jiri) oraz z Salleri. Będzie o szczytach i ścianach, ale też o zamieszkujących region Khumbu Szerpach. Powiedzą też jak się do takiego treku przygotować.

 

 

www.radekkucharski.com