WYDARZENIA

Image article

Warsztaty wokalne z Mohammadem Rasouli

14.07.2017, 18:00
WSTĘP: 50 zł

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na warsztaty wokalne, które poprowadzi Mohammad Rasouli, irański muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Teheranie, mistrz neju.

Mohammad Rasouli jest góralem z północnego Iranu (okolice Gorganu). Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego (1972r.). Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie, uczył też tam gry na neju w szkołach muzycznych w Teheranie I Gorganie. W Polsce mieszka od 2004 roku. Występował tu wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Łódzką, Kaliską, Gorzowską, Filharmonią Sinfonia Baltica, a także Filharmonią Wileńską. Koncertował z uznanymi artystami światowego formatu, takimi jak Alireza Javaheri, Bahman Rajabi, Bahram Sarang, Hooshang Farahani czy Maria Pomianowska. Stworzył grupę PersoPolish, do której zaprosił polskich i irańskich muzyków. Poza Polską i Iranem wielokrotnie koncertował w Estonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, czy w Japonii.
Nagrał płytę NEY Solo Persian Classical Music, grał też w takich albumach jak SHOLIZ (bakhtiyari music) CHOPIN NA 5 KONTYNENTACH, SIEDEM PIEŚNI MARII – kompozytor Bartłomiej Gliniak, Transoriental Orcherstra wraz z Kayah.
Regularnie prowadzi warsztaty perskiej muzyki, koncetrując się na piosenkach poezji sufickiej. Uczy techniki gry na neju, system perskiej muzyki klasycznej ( Radif Davami). Grał na neju w ścieżce muzycznej skomponowanej przez uznanych polskich kompozytorów do takich filmów jak “Szukałem was”, “Wino Truskawowe” (Michał Lorenc), czy “Trick” (Paweł Mekietyn). Grał solo na neju w zespole Chakad, Zespół Polski i z wieloma innymi. Występował na licznych festiwalach, na przykład Skrzyżowanie Kultur w Warszawie (kilka razy), poznańskim Ethno Port (dwa razy), Songs of our Roots (trzy razy), Tartu Early Music Festival in Estonia (co roku od 2007), Mystic Music Festival na Litwie, Jewish Music Festival w Warszawie wraz z Kayah iTransoriental orchestra, EthnoKraków/ Rosztaje, TOPtrendy Music Festival, PERŁA BAROKU I wielu innych. Regularnie koncertuje, z zaproszonymi muzykami i prowadzi warsztaty w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.

Warsztaty odbędą się w piątek 14 lipca 2017 r. o godz. 18.00.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie.

Wstęp: 50 zł
Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy i informacje o warsztatach: Mohammad Rasouli
kontakt: m_rasooli100@yahoo.com

Bilety można zakupić w sklepiku muzealnym w godzinach otwarcia Muzeum, od wtorku do niedzieli, od 10.00 do 18.00.