WYDARZENIA

Image article

Uzbekistan i Kazachstan – podróż przez Azję Centralną – pokaz slajdów

11.10.2019, 18:00
WSTĘP: 10 zł

11 października zapraszamy na spotkanie „Uzbekistan i Kazachstan – podróż przez Azję Centralną” – pokaz slajdów Tomasza Tułaka, podróżnika i organizatora wypraw z biurem Om Tramping Klub.

Podróż jedwabnym szlakiem, przez dwa kraje Uzbekistan i Kazachstan , pozwoli nam poznać wyjątkową różnorodność Azji Centralnej. Zobaczymy niezwykłe miasta i przyrodę, tego bogatego w historię rejonu świata, który przez tysiące lat stanowił centrum rozwoju cywilizacji. Być może właśnie tutaj, w starożytnym Oxus, narodziły się religie perskie. Przez tereny te wędrowały ludy indoeuropejskie, które później zaludniły Europę. Azja Centralna stała się częścią Imperium Aleksandra Wielkiego, a w późniejszych latach, właśnie tędy, buddyzm z Indii wędrował do Chin. W VIII wieku Azja centralna stała się terenem ekspansji Islamu, który zmienił oblicze rejonu, a potem przyszła ,,wielka’’ Rosja. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych kraje te odzyskały niepodległość i zaczęły swoją historię kształtować niezależnie.

Podczas pokazu zobaczymy najbogatsze z miast jedwabnego szlaku Chiwę, Bucharę, Samarkandę –, których majestatyczną architekturę możemy podziwiać do dziś. Będzie o Jeziorze Aydar – największym w Uzbekistanie, o zielonych górach Naratau, zamieszkałych przez Tadżyków. Odwiedzimy ruiny miast i zamków średniowiecznego Chorezmu.

Zobaczymy dwa miasta Kazachstanu – słynne stolice: byłą, zieloną Ałmaty oraz nowoczesną, położoną na środku stepu Astanę (Nur Sułtan). Nie zabraknie też widowiskowej przyrody.

Spotkanie w ramach cyklu „Współczesna Azja Centralna”.