Tradycja teatru lalkowego kathputli – spotkanie z dr Darią Dulok

28.09.2021 - 28.09.2021

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie poświęcone tradycji indyjskiej sztuki lalkarskiej kathputli. W trakcie spotkania z dr Darią Dulok w Muzeum Azji i Pacyfiku będzie niepowtarzalna okazja do podziwiania lalek wykonanych przez lalkarza mieszkającego w New Delhi.

Poznacie również odpowiedzi na pytania:

Z czego zrobione są indyjskie marionetki?
Jakie historie mogą nam opowiedzieć?
Czy indyjska marionetka potrafi tańczyć?

Indyjska tradycja lalkarska kathputli narodziła się w Radżastanie, ale popularna jest także w innych regionach Indii, cieszy zarówno dzieci jak i dorosłych. Przedstawienia organizowane są podczas lokalnych festiwali, a także świąt i uroczystości rodzinnych. Ich tematyka odwołuje się do lokalnej tradycji, czerpie się treści z bogatej skarbnicy opowieści i pieśni ludowych, wykorzystuje także wątki z eposów i mitologii.

Wykorzystywane w przedstawieniach lalki to marionetki zrobione z drewna i tkanin, poruszane są za pomocą sznurków. W trakcie spotkania poznamy historię tej niesamowitej tradycji teatralnej i dowiemy się także jak powstają te niesamowite marionetki.

WSTĘP WOLNY!
28.09.2021 godz. 18:00