TAŃCE KURDÓW PÓŁNOCNEGO CHORASANU

13.02.2024, 18.00-20.00
WSTĘP: 25 zł

Zapraszamy na prelekcję połączoną z warsztatem.

W mieście Bodżnurd w Północnym Chorasanie mieszkają Kurdowie posługujący się dialektem Kormandżi. Tańczy się tam 12 tańców, które tradycyjnie wykonywane są w ściśle określonej kolejności, zazwyczaj w grupie poruszającej się po okręgu. Północny Chorasan jest położony w północno-wschodnim Iranie. Jest znany z unikalnej kultury, stylu tradycyjnej muzyki, ubiorów, rzemiosła i właśnie bogatej tradycji tanecznej. W ramach prezentacji Hamed Matranlooyi po raz pierwszy w Polsce przybliży widzom kulturę tego regionu, a także nauczy kilku z tańców Kurdów Kormandżi.

Hamed Matranlooyi urodził się i dorastał w mieście Bodżnurd w Iranie. Jest z wykształcania architektem, poza pracą zawodową poświęcił się promowaniu unikalnej sztuki tańca Kurdów Kormandżi. Opublikował książę o dziedzictwie tańca z Bodżnurdu. Jest badaczem, tancerzem, choreografem, instruktorem, a także liderem zespołu folklorystycznego Chiksay. „Chiksay” dosłownie oznacza „rozgwieżdżone niebo po śniegu”. Zespół Chiksay występował na wielu międzynarodowych festiwalach oraz ma wiele imponujących osiągnięć, w tym zdobyte pierwsze miejsce na międzynarodowym folklorystycznym festiwalu w Gruzji.

Bilet: 25 zł.

Bilety do nabycia online i w sklepie muzealnym.

baner wydarzenia