WYDARZENIA

Image article

SZUKAJĄC NADZIEI | spotkanie z Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem

30.01.2024, 18:00
WSTĘP: bezpłatny

Ostatnia niedziela stycznia, to w światowym kalendarzu Dzień Chorych na Trąd. Ponad 70% nowych przypadków zachorowań na trąd przypada na kraje azjatyckie – choroba ciągle występuje w Indiach i Indonezji.

Szukając nadziei – to opowieść o Polakach-opiekunach ludzi dotkniętych w Indiach trądem. To fotograficzno-filmowa relacja o tym, jak nieszczęście i dramat choroby, można przekuć w godne życie, w którym jest miejsce na uśmiech. Także na dziecięcą radość z bezpiecznego życia i nauki.

W ramach spotkania zdjęcia Elżbiety Dziuk z Ośrodka dla Trędowatych Karunalaya w Puri, w indyjskim stanie Orissa oraz film Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika „Jeevodaya. Szukając nadziei” o Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w indyjskim stanie Chhattisgarh. Uzupełnieniem projekcji będzie opowieść Krzysztofa Renika o działalności Polaków, którzy w Indiach wspierali i wspierają współcześnie ludzi dotkniętych tą chorobą. Ich działalność pozwala chorym wieść godne życie i daje im poczucie bezpieczeństwa.

 

WHO podaje, że w 2019 a całym świecie odnotowano 202 256 przypadki choroby. Najwięcej zakażonych było w Indiach, Brazylii i Indonezji — prawie 80 proc. wszystkich rozpoznań.

 

Wstęp bezpłatny.