Szkoła Manuskryptów – konferencja online

8.12.2020 - 10.12.2020

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturami azjatyckimi, a w szczególności studentów, doktorantów, pracowników uczelni wyższych oraz instytucji kultury, do uczestnictwa w wykładach on-line prowadzonych w ramach Szkoły Manuskryptów.

Podczas wykładów będzie można zapoznać się z tradycjami piśmienniczymi Azji Południowej, Środkowej i Południowo-Wschodniej. Będziemy rozmawiać o historii i rozwoju pisma, tradycyjnej literaturze, materiałach piśmiennych oraz sposobach ochrony, konserwacji i digitalizacji zabytkowych książek. W ramach projektu przewidziane są także warsztaty z czytania oryginalnych tekstów w sanskrycie, języku tybetańskim i mongolskim. Do współpracy zaprosiliśmy badaczy z wiodących instytucji europejskich.

Program powstał z myślą o studentach i doktorantach uczelni wyższych, jednak przeniesienie wydarzenia do sieci pozwoli nam udostępnić konferencję większej liczbie uczestników. Do udziału w wykładach (8-9 grudnia) zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat azjatyckich manuskryptów.

Formularz zgłoszeniowy oraz program wydarzenia znajdują się na stronie projektu.

Szkoła manuskryptów jest prowadzona w ramach projektu „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.