STROJE I BIŻUTERIA TURKMENÓW | wykład Karoliny Krzywickiej

23.10.2022, 13:00
CYKL: Festiwal Azji Centralnej

Tradycyjne stroje Turkmenów podobnie jak słynne kobierce turkmeńskie charakteryzują się intensywną, purpurową kolorystyką.

Są one zdobione misternym haftem o motywach roślinnych i zwierzęcych o znaczeniu symbolicznym. Dopełnieniem strojów kobiecych jest masywna, srebrna biżuteria wyróżniająca się zgeometryzowanymi, dużymi formami i kameryzowana karneolami, których czerwona barwa symbolizuje żywotność, płodność i szczęście. Niektóre turkmeńskie ozdoby pełnią rolę amuletów, przeznaczonych przede wszystkim dla kobiet i dzieci.
Stroje i biżuterię Turkmenów można obejrzeć na wystawie stałej „Podróże na wschód”, w części poświęconej Azji Centralnej.

Karolina Krzywicka – historyczka sztuki i menadżerka kultury, współautorka części nowej wystawy stałej „Podróże na wschód” poświęconej Azji Centralnej, wraz z dr Magdaleną Ginter-Frołow. Kuratorka wystaw i autorka publikacji poświęconych tkaninom etnicznym, ubiorom i biżuterii etnicznej z regionu Azji Centralnej, m.in. Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika uzbecka i tadżycka z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Biżuteria etniczna Afganistanu, Kolory życia. Suzani – haftowane tkaniny Azji Centralnej, Turkmeni. Sztuka codzienności.

Prelekcja w ramach programu Festiwalu Azji Centralnej w dniach 22-23 października 2022 r.