Sobota z japońską herbatą

8.09.2018, 12:00

W sobotę, 8 września, zapraszamy do Muzeum Azji i Pacyfiku na dwa spotkania poświęcone japońskiej tradycji parzenia herbaty.

Godz. 12.00
Folklor i lokalna kultura herbaty w Japonii – wykład Ayano Hirobe, kuratorki Muzeum Herbaty w Shizuoce, badaczki metod uprawy, lokalnych zwyczajów i folkloru związanego z herbatą. Przedstawi ona swoje badania nad uprawą herbaty i sposobami jej przygotowywania w różnych regionach Japonii. W kraju tym istnieją cztery podstawowe sposoby obróbki herbacianych liści, z których każdy daje zupełnie inne efekty. Najpopularniejsza jest dziś herbata „parowana”. W odróżnieniu od uroczystej ceremonii Drogi Herbaty, Ayano Hirobe skupia się na codziennych, lokalnych i ludowych aspektach kultury herbacianej.

Godz. 13.00
Odkryjmy nowe strony japońskiej herbaty! – Ayano Hirobe oraz Toshifumi Shibamoto, plantator herbaty z prefektury Shizuoka, poprowadzą warsztat połączony z degustacją kilku gatunków herbaty z różnych regionów Japonii, przygotowywanej na cztery różne sposoby.

Wstęp 20 zł. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o rezerwację na adres mailowy: info@muzeumazji.pl lub telefonicznie 22 621 94 70, w. 106.

Tłumaczenie z jęz. japońskiego: Robert Tomczyk.

Ayano Hirobe jest absolwentką Uniwersytetu Ryukoku, kuratorką Muzeum Herbaty w Shizuoce, gdzie zajmuje się lokalną historią herbaty (prefektura Shizuoka słynie z jej uprawy), związanymi z nią obyczajami i folklorem. Pisze doktorat poświęcony sposobom przygotowywania herbaty w południowej i zachodniej Japonii. Skupia się na kulturze życia codziennego, na domowym, powszednim piciu herbaty, w odróżnieniu od szerzej znanej, wyrafinowanej ceremonii herbacianej. Przez swoją pracę muzealną stara się przybliżać widzom japońską i światową kulturę herbacianą. Jak mówi, jej życie jest zawsze pełne herbaty.
Toshifumi Shibamoto zajmuje się uprawą herbaty w prefekturze Shizuoka i współpracuje z tamtejszym Muzeum Herbaty. W 2017 roku wzbogacił zbiory Muzeum Azji i Pacyfiku, przekazując nam w darze zestaw tradycyjnych lalek na Święto Dziewczynek