SEMINARIUM LITERACKIEJ W MUZEUM AZJI I PACYFIKU | „Na drugim brzegu”

13.12.2023, 18.00
WSTĘP: wolny, obowiązują zapisy

Zapraszamy na kolejne Seminarium Literackie w Muzeum Azji i Pacyfiku.

„Na drugim brzegu” (PIW 2020) to pierwsza antologia prezentująca tak bogaty wybór współczesnych opowiadań tajwańskich. Znajdziemy tu jedenaście utworów siedmiorga wybitnych prozaików: Hwang Chun-Minga, Huang Fana, Pai Hsien-yunga, Wu Ching-Fa, Li Ang, Chu T’ien-wen, Ch’en Jo-hsi i Ping Lu. Każde z opowiadań ma swój odrębny język, stylistykę, jest osadzone w innych dekoracjach, porusza osobną tematykę, odwołuje się do specyficznego imaginarium, a wspólnie tworzą tom o złożonym, wielogłosowym charakterze.

Podczas spotkania skupimy się na trzech opowiadaniach.

„Pani domu Jin” Pai Hsien-yunga rozgrywa się w latach 40. na przedmieściach Szanghaju i opowiada tragiczną historię kobiety dręczonej przez męża i jego rodzinę. Narratorem snutej opowieści jest młody panicz Rong, mieszkający po sąsiedzku i obserwujący wydarzenia z dziecięcą czystością.

„Miasto w letnim upale” Zhu Tianwen to przepełniona wspomnieniami opowieść o codzienności mieszkańców współczesnych tajwańskich miast – rodzinne zatargi i porachunki na tle finansowym przeplatają się tu z historią romansu, śmierć z miłością i wstydem, nadzieje z rozczarowaniem, a cała narracja eksploduje barwami, zapachami i światłem.

„Żółwi klan” Wu Jinfy to z kolei opowiadanie z gatunku magicznych opowieści. Główny bohater – również członek żółwiowego klanu – żyje w zawieszeniu między codziennym światem ludzkim, a onirycznym światem żółwiołaków, doświadcza realności tego ostatniego, a poznając pobratymców, poznaje przy tym też samego siebie.

Seminarium poprowadzą dr Małgorzata Religa i Elżbieta Brzozowska.

Wstęp bezpłatny.
Zapisy na spotkanie przyjmujemy pod adresem: seminariumliterackie@muzeumazji.pl

Logotyp