Przedstawienie dammam ta’zije w wykonaniu irańskiej grupy artystycznej Hoomehr

24.10.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Ambasada Islamskiej Republiki Iranu zapraszają na przedstawienie dammam ta’zije w wykonaniu irańskiej grupy artystycznej Hoomehr.

Zespół  powstał w 2006 roku w mieście Buszehr i specjalizuje się w tradycyjnej muzyce regionu, teatrze dammam i ta’zije. Występują zarówno w kraju jak i zagranicą (m.in. w Niemczech)

Dammam to nazwa tradycyjnego instrumentu perkusyjnego (bębna cylindrycznego), charakterystycznego dla południowych regionów Iranu (szczególnie okolice Buszehru). Wykorzystywany jest podczas większości uroczystości tego obszaru, związany silnie z uroczystościami religijnymi. Tradycja grania na tym instrumencie ma swoje korzenie w muzyce ludów afrykańskich, które w przeszłości osiedliły się na tym terenie. Ponieważ są to okolice Zatoki Perskiej istnieje także tradycja grania na tym instrumencie, w przypadku czyjegoś utonięcia. Dźwięk dammamu miałby zachęcić tę osobę do powrotu. Sam występ grupy Hoomehr opierał się będzie właśnie na tej muzyce z elementami teatru ta’zije.

Liczba miejsc ograniczona.

Organizacja: Ambasada Islamskiej Republiki Iranu