6.12.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Ruch jako forma życia. Spotkania i transformacje w przestrzeniach Azji

6 grudnia zapraszamy na wykład „PROJEKT ASFALT – LINIE I ŻYCIE. SZTUKA WSPÓŁCZESNA AZJI CENTRALNEJ OCZAMI ARTYSTÓW I KURATORÓW”, który wygłosi Małgorzata Biczyk.<

Wystawa Asfalt – linie i życie zrodziła się z potrzeby obserwacji. Tematem przewodnim wystawy są drogi. Punkt ciężkości wystawy jest ściśle związany z antropologicznym projektem badawczym „ROADWORK: An Anthropology of Infrastructure at China’s Inner Asian Borders”, realizowanym od 2018 r. na szwajcarskich uniwersytetach w Zurychu i Fryburgu.
Projekt finansowany przez Swiss National Science Foundation bada, w jaki sposób nowe drogi zbudowane w trakcie chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative zmieniły życie ludzi, którzy wzdłuż nich żyją. Zespół ROADWORK jest zainteresowany tym, jak nowe drogi wpisują się w lokalne światy życia. Zespół ROADWORK skupia się w swoich badaniach na różnych
tematach, ale wszystkie one sprowadzają się do próby zrozumienia społecznej, kulturowej, moralnej i politycznej złożoności dróg. Wystawa Asfalt- Linie i życie, jest artystyczną refleksją nad tymi zjawiskami.

Wykład należy do cyklu seminariów „Ruch jako forma życia. Spotkania i transformacje w przestrzeniach Azji”, organizowanych we współpracy między Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka oraz Komisją Badań Azjatyckich przy Komitecie Nauk Etnologicznych PAN, przy finansowym wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Seminaria towarzyszą otwarciu nowej wystawy stałej zatytułowanej „Podróże na Wschód”. Zaprowadzi ona zwiedzających przez miasta Jedwabnego Szlaku, pod łuki bazaru, do jurty mongolskich pasterzy i wokół jawajskiego pawilonu pendopo.
Każde z seminariów poświęcone będzie innemu obszarowi Azji prezentowanemu na wystawie, a jedno z nich dotyczyć będzie pracy muzealnej i wystawiennictwa. Poprosiliśmy wykładowców o skupienie się na przemianach, przemieszczaniu się, na mobilności ludzi, przedmiotów i idei.

Seminarium rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie.

Wstęp wolny!
Będzie można też dołączyć online na platformie Zoom:

Topic: Ruch jako forma życia

logo PAN