Polacy a Kolej Wschodniochińska – spotkanie autorskie z Dominiką Leszczyńską

16.05.2023, 18:00
WSTĘP: Wolny

Autorka książki Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska wraz ze swoim rozmówcą zabierze nas w historyczną podróż ukazującą tory losów Polaków osiedlonych w Harbinie (Chiny) i biorących udział w budowie kolei.

Tego dnia będzie można obejrzeć także jednodniową wystawę plansz ze zdjęciami i kilka gablot z wyjątkowymi pamiątkami z Azji wschodniej! Większość z przedmiotów, które zaprezentujemy Wam w gablotach zgromadził na przełomie XIX i XX w. inż. Jan Sudra, który z ramienia firmy K. Rudzki i Spółka budował wodociągi na trasie Kolei Wschodniochińskiej.

Książka Dominiki Leszczyńskiej została napisana w konwencji reportażu. Powstała w oparciu o prawdziwe losy Albina Czyżewskiego – Polaka, który przed ponad wiekiem, w poszukiwaniu przygód, szczęścia i swojego miejsca na ziemi, zdecydował się na wyprawę do dalekich Chin. Tam nie tylko znalazł miłość, założył rodzinę, ale zrobił również zawrotną karierę na kolei.

Miasto Harbin w Mandżurii stało się dla wielu naszych rodaków „Małą Polską”. To Polak inż. Szydłowski założył tam „miasto Sungari”, jak pierwotnie nazywano kolejowy Harbin. To z udziałem Polaków powstawała i działała Kolej Wschodniochińska. Na kartach książki odkrywamy wiele niesamowitych historii, mogących z powodzeniem stać się kanwą filmu sensacyjno-przygodowego. Książka już zdobyła serca czytelników, a lekki język i wiedza autorki sprawiają, że aż do ostatniej strony trzyma nas w napięciu. Dodatkowe atuty wydawnictwa to wysmakowana szata graficzna oraz wspaniale dobrane fotografie i mapy.

Książka jest pierwszym tomem serii „Historie kolejowe”. Drugi reportaż z tej serii to Kolejarze z Wileńszczyzny.
W trakcie spotkania z autorką będzie możliwość zakupienia książki.

WSTĘP WOLNY!
Liczba miejsc ograniczona.