Podróże na wschód | oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

22.09.2022 - 31.12.2024
WSTĘP: 15 zł (bilet normalny), 9 zł (bilet ulgowy)

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie stałej Podróże na wschód.  Spacery z przewodnikiem odbywają się cyklicznie.

Wystawa stała Podróże na wschód w języku polskim:
27 kwietnia, sobota, godz. 14.00
Dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Prowadzone z audiodeskrypcją i wykorzystaniem pomocy dotykowych.

OPROWADZANIE KURATORSKIE
23 marca, sobota, godz. 14.00
Święto Nouruz – obchody Nowego Roku w Iranie i Azji Centralnej poprowadzi dr Magdalena Ginter-Frołow
13 kwietnia, sobota, godz. 12.00
Tkaniny Indonezji poprowadzi dr Maria Szymańska-Ilnata

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny po zakupieniu biletu wstępu na wystawy (15 zł normalny, 9 zł ulgowy).

O wystawie:

Podróże na wschód otwiera galeria poświęcona Iranowi i krajom arabskim Azji Południowo-Zachodniej. Do prezentowanych tutaj przedmiotów należy najstarszy zabytek w zbiorach Muzeum – cegła fundacyjna z Mezopotamii z odciśniętą inskrypcją w piśmie klinowym datowana na XXI w. p.n.e.
Kolejną częścią wystawy jest sala poświęcona Azji Centralnej. Ścieżka zwiedzania biegnie przez miasta Jedwabnego Szlaku, pod arkadami bazaru charakterystycznego dla muzułmańskich krajów tej części świata. Podziwiać można tu także rękodzieło społeczności koczowniczych, ceramikę i stroje.
W dalszej części ekspozycji reprezentującej Mongolię można zobaczyć oryginalną jurtę mongolskich pasterzy. W gablotach dookoła niej znajdują się przedmioty związane z życiem i wierzeniami lokalnych społeczności.
W ostatniej galerii zaprezentowane zostały liczne przykłady obiektów z kolekcji indonezyjskiej – tradycyjna broń, stroje, zespół instrumentów orkiestry gamelanowej, a także lalek teatralnych wayang, masek i statków z goździków.

Więcej informacji w zakładce poświęconej Podróżom na wschód.

Podróże na wschód
Wystawa stała Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka