Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą – wernisaż

6.09.2018, 18:00

6 września 2018 r., o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Łukasza Odzimka „Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą”.

Podróżowanie po północnym Pakistanie to wielka podróżnicza uczta. To w tym rejonie znajduje się „królowa podróży” i ósmy cud świata – trasa Karakorum Highway.

Podróżując Karakorum Highway, bez większego przygotowania kondycyjnego, pokonujemy obszar Karakorum od stolicy kraju Islamabadu aż po granicę z Chinami. Cała podróż jest wspaniałą okazją do fotografii krajobrazowej oraz górskiej.

Karakorum Highway przecina pasmo Karakorum, wijąc się i meandrując zakusami Indusu. U jej kresu, na wysokości 4 693 m n.p.m. znajduje się przełęcz Khunjerab będąca pakistańskim kontrolnym punktem granicznym z Chinami.

Karakorum Highway zapewnia dostęp do pięciu z czternastu światowych ośmiotysięczników. Przy dobrej pogodzie pozwala ujrzeć w oddali lśniące lodowce, koronkowe śnieżne granie, mroczne wąwozy i nawisy skalne. Na znacznym jej odcinku widać niemal pionowe góry, które pną się do wysokości siedmiu tysięcy metrów, przekłuwając zazwyczaj błękitne niebo. Podróż często odbywa się drogą wykutą w pionowych ścianach doliny, po licznych mostach, ale także płaskowyżem gdzie spotkać można jaki oraz pola kwiatów i zbóż.

Kuratorka wystawy: Karolina Krzywicka