Osobliwości architektoniczne Azji – wykład Felicji Bilskiej

24.09.2020, 18.00
WSTĘP: 15 zł

Zapraszamy na spotkanie z osobliwościami architektonicznymi Azji.

Warta 2 mld USD bombajska Antilia należy do Mukesha Ambaniego. Energooszczędna rezydencja indyjskiego miliardera ma 27 kondygnacji, parkingi dla 168 aut, a na dachu lądowisko dla helikopterów. Ten symbol bogactwa nie licuje jednak z otoczeniem, bo wzniesiono go w okolicach największych slumsów Azji. Efekt? Budynek interesujący architektonicznie wzbudził niesmak i oburzenie. Osobliwy znaczy fenomenalny, zachwycający, ale też dziwny, niedopasowany albo wykraczający poza standardowe rozumienie. Inny. Osobliwość zawsze wzbudza zainteresowanie, któremu zawsze towarzyszą emocje. Różne.

W przypadku azjatyckiej architektury takich osobliwości jest niezliczona ilość, na co wpływa zróżnicowanie kontynentu: historyczno-kulturowe, ekonomiczne, przyrodnicze. Dlatego Azja stanowi idealne pole do eksperymentowania z architekturą. Widać to na przykładzie budowli nowoczesnych, jak i w tkance zabytkowej.

Poznamy niektóre z takich osobliwości: Antilię, Taj Mahal i miasto Auroville. Zobaczymy „najgorszy budynek Chin, zbudowany przez najlepszych tajwańskich architektów” (wg The Times) oraz chińskie miasta widma. Rozbawi nas koreański Sim Jae Duck w kształcie sedesu, a Muzeum Narodowe Kataru wprawi w istny zachwyt.

Felicja Bilska – zawodowo zajmuje się komunikacją oraz marketingiem internetowym, ale zaczynała jako dziennikarka. Wykładowczyni, autorka ponad 20. przewodników o Polsce i świecie – w tym nagradzanych i tłumaczonych na języki obce oraz licznych esejów o sztuce, kulturze i symbolach świata (m.in. francuski magazyn „Recogito”, „Podróże”, wyd. Pascal). Lubi jeść, rozmawiać i po prostu cieszyć się życiem.

Liczba miejsc ograniczona do 25.