OPOWIEŚĆ WIGILIJNA – spektakl w konwencji jawajskiego teatru cieni

10.12.2022, 18:00
WSTĘP: Biletowany - normalny 40 zł, ulgowy 35 zł

Zapraszamy na spektakl Warsaw Gamelan Group w konwencji jawajskiego teatru cieni wayang kulit stworzony na kanwie „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa.

Wraz z zabłąkanym płatkiem śniegu przeniesiemy się na odległą Jawę, którą rządzi zgryźliwy i skąpy król Petruk i zobaczymy co wyniknie ze spotkania bohaterów Dickensa z postaciami wywodzącymi się z lokalnych podań i mitów.

Wayang kulit jest tradycyjnym jawajskim teatrem cieni, w którym lalkarz (dalang) animuje płaskie, wykonane ze skóry lalki na tle dużego, białego ekranu. Trwające całą noc przedstawienia opowiadają o przygodach mitycznych bohaterów pochodzących z indyjskich eposów Mahabharaty i Ramajany oraz lokalnych legend. Spektaklom towarzyszy wykonywana na żywo muzyka gamelanowa, na którą składają się tradycyjne gending wayangan, a współcześnie również tzw. kreasi baru (nowe kreacje) – utwory tworzone na potrzeby spektakli przez dalanga i jego muzyków.

Spektakl jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej „Stworzone dźwiękiem
Patronat honorowy: Ambasada Republiki Indonezji

logo Ambasady