NATYA RAAGA – SUFI PROJECT | Koncert z okazji indyjskiego święta Diwali

4.11.2022, 19:00
WSTĘP: Bilety: 45 zł, 40 zł

Zapraszamy na koncert Natya Raaga – Sufi Project, w dniu indyjskiego Święta Diwali, podczas którego tradycyjnie świętuje się zwycięstwo światła nad ciemnością – dobra nad złem. Jest to również początek indyjskiego Nowego Roku.

Michał Rudaś (wokal), Piotr Malec (tabla), Tomasz Ragaboy Osiecki (dilruba) zagrają indyjskie utwory inspirowane filozofią suficką. Muzyka ta pozwala oczyścić umysł i duszę oraz przynieść ukojenie tak potrzebne w dzisiejszym zagonionym i pełnym stresu świecie.

Obrazu dopełnia taniec Magdy Niernsee (klasyczny kathak oraz wirowanie) ilustrujący gestem i ruchem poezję pieśni oraz podkreślający rytmy dźwiękiem dzwonków owiniętych wokół kostek tancerki. Różnorodność choreografii i kostiumów tworzy filozoficzną podróż pomiędzy barwnym światem tradycyjnych Indii, a współczesnym minimalizmem.

O artystach:

Magdalena Niernsee – taniec

Absolwentka Wyższej Szkoły Tańca Kathak – Kathak Kendra w New Delhi (stypendystka Rządu Indyjskiego w latach 2009-2013). Wychowanka słynnego Pt. Jai Kishan Maharaj – mistrza stylu Lucknow. Regularnie podróżuje do Indii. Nadal kształci się podczas warsztatów z mistrzami, m.in: u Aditi Mangaldas, Aakasha Odedry, Kadamb Center of Dance, Sanjukty Sinha.Obecnie występuje podczas indywidualnych i grupowych pokazów oraz koncertów muzyki indyjskiej. Organizuje wykłady na temat kultury i codzienności Indii. Dzieli się z polską publicznością nie tylko sztuką tańca, ale też doświadczeniem, przemyśleniami i wiedzą zdobytą podczas codziennego życia i tańca w Indiach. Prowadzi stałe zajęcia i warsztaty z tańca Kathak w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz półklasycznego Bollywood.

Spektakle; “Nayika-oblicza kobiecości” (2014), “India katha” (2014),“Wędrówki Duende”(2015). Projekty artystyczne dla dzieci „Kathak-wirujące słowa” oraz „Dziecięce Ogrody Muzyczne – Indie”. Występuje na scenach teatralnych, festiwalowych oraz w programach telewizyjnych. Współpracowała z Masalą Sound System, zespołem Indialucia, a od 2018 roku tworzy projekt „Natya-Raaga”. Więcej: www.kathak.pl

Michał Rudaś – wokal

Wokalista znany szerokiej publiczności telewizyjnej z programów tj. jak: „Jaka to melodia” (2004-2009), „Taniec z gwiazdami” – wokalista Orkiestry Adama Sztaby i Tomka Szymusia (2005-2017), The Voice of Poland (ćwierćfinalista 4 edycji), Twoja Twarz Brzmi Znajomo (finalista 6 edycji). W 2018 roku brał udział w indyjskim talent show „Dil Hai Hindustani 2”, dochodząc do półfinałów i zyskując ogromna popularność pośród indyjskiej publiczności.
Zafascynowany kulturą Indii, podczas swoich wielu podróży do tego kraju pobierał nauki klasycznego śpiewu indyjskiego u wykładowcy Sanskrit University of Varanasi Anupa Misry.
Ma na koncie 4 albumy, w tym 3 głęboko inspirowane muzyką indyjską: solowe „Shuruvath”(2009) i „Changing”(2013) oraz „Mystic India”(2017) – nagrany wraz z zespołem Healing Incantation. Artysta nominowany był do Fryderyka i Superjedynki za pierwszy album.

Tomasz „Ragaboy”Osiecki – sitar, dilruba

Współpracował z: Hey, Kayah, Anią Rusowicz, Michałem Rudasiem T.Love, Sorry Boys, Haliną Młynkovą, Anną Jurksztowicz, Lari Lu, Pawbeats, komponował też dla Meli Koteluk. Na stałe jako gitarzysta związany jest z zespołem ISLE OF LOVE. Gry na sitarze uczy się m.in. u Alokescha Chandry (ucznia Pandita Raviego Shankara). Ma na koncie solową producencką płytę „Golden Sitar Star” oraz 2 albumy jako Healing Incantation, z których ostatni pt. „Mystic India” nagrany razem z wokalistą Michałem Rudasiem.

Piotr Malec – tabla

Multiinstrumentalista perkusyjny, specjalizujący się w grze na tabli. Gra również na takich instrumentach jak: cajon, darabuka, djembe oraz bębny obręczowe oraz na innych instrumentach indyjskich: mridangam, khanjira oraz dholak. Kształcił się u znanych polskich i indyjskich nauczycieli jak Jerzy Pomianowski, Ghiridar Udupa, Prosenjit Poddar oraz w Indiach, Bangalore u Udaya Rajkarpoor i w Nagpur u Sandesha Popatkar. Koncertował licznie w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Izrael, Indie, Brazylia, Kolumbia, Argentyna) z Anupem Mishrą, Udayem Rajkarpoorem, Ananditą Basu, Amitem Chakraborty, Michałem Czachowskim, Marią Pomianowską. Gościnnie wziął udział w nagraniu płyty ‘Indian Impressions’ Amit L Chakraborty & Lucyan.

Premiera projektu „Natya -Raaga” miała miejsce w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2018 roku.

Od tego czasu artyści wystąpili razem m.in;

• w Filharmonii Warszawskiej i Łódzkiej (projekt „Bajki Indii dla dzieci ilutrowane tańcem i muzyką”), 2018
  • w Służewskim Domu Kultury, Warszawa 2018
  • podczas Festiwalu „Szalone Dni Muzyki” 2019, w Teatrze Wielkim w Warszawie
  • w Pałacu pod Blachą, Zamek Królewski w Warszawie, 2019
  • na Wieczorze Kultury Indyjskiej w Domu Kultury Stare Babice, 2019
  • Koncerty muzyki indyjskiej w ich wykonaniu wzbogacają obchody święta Diwali oraz HoliPiątek, 4.11.2022, godz. 19:00 WSTĘP: Bilety: 45 zł, 40 zł Bilety dostępne w przedsprzedaży w sklepie muzealnym, codziennie od 10.00 do 18.00 (oprócz poniedziałków i świąt).