WYDARZENIA

Image article

Muzeum? A po co? | wernisaż i weekend otwarcia wystawy czasowej 

18.11.2021 - 21.11.2021
WSTĘP: Biletowany - normalny 5 zł 3 zł

Początek XIX wieku. Izabela Czartoryska z dumą eksponuje w pierwszym polskim muzeum w Puławach „Damę z gronostajem”. Tak rozpoczyna się historia muzealnictwa nad Wisłą. A co by było, gdyby tuż obok płótna Leonarda da Vinci zawisła tybetańska tanka? Czy polska sztuka wyglądałaby dziś inaczej? Czy nasze spojrzenie na świat byłoby inne? 

Muzealną opowieść o świecie determinują przedmioty. Gromadzone są one  przez zbieraczy o określonym guście, wiedzy i doświadczeniach. To decyzje pojedynczych osób wpływają na nasze wyobrażenie o rzeczywistości. Poznajemy wycinek świata, tworząc na jego podstawie obraz całości. 

Wystawa czasowa „Muzeum? A po co?” stawia pytanie o to, czego nie ma. Narracją historyczną rządzi „brak”, czyli to, czego w niej nie uwzględniono.  Możemy wypełniać te luki i tworzyć alternatywne historie. 

Czego brakuje w muzeach, jakie znamy? Śladów dziejów kultur z Azji i Pacyfiku. Ich dzieł wśród europejskich obiektów. W pierwszej części wystawy popatrzymy na historię rozwoju nowożytnego muzealnictwa w Europie, gdzie dokonać możemy zabiegu „uzupełniania historii”. W „klasycznych” muzealnych gabinetach zobaczymy obiekty z Azji i Pacyfiku wypełniające „brak”. W Pokoju Interakcji przyjrzymy się doskonale nam znanym przedmiotom codziennego użytku wywodzącym się z kultur Azji i Pacyfiku. W części problemowej pochylimy się nad pytaniami, przed którymi na co dzień stają muzea – co i jak pokazywać na wystawach? czy opatrzyć to specjalnym komentarzem? Na koniec, wzorem renesansowych kolekcjonerów, oddamy się rozważaniom w Pokoju Kontemplacji. 

Wystawa zachęca do odwrócenia perspektywy i postawienia Europy w pozycji „reszty świata”. Skłania do refleksji na temat naszej historii i postawy wobec rzeczywistości. 

PROGRAM WYDARZEŃ WEEKENDU OTWARCIA 

| Czwartek, 18 XI |

18:00 – wernisaż

 

| Sobota, 20 XI |

11:00 – spotkanie z opowiadaczem „Niebo smoków. Opowieści z Azji” – Szymon Góralczyk | Karawana Opowieści 

12:00 –  oprowadzanie kuratorskie po wystawie – dr. Barbara Banasik 

14:00 – spotkanie z autorkami katalogu wystawy

 

| Niedziela, 21 XI |

12:00 – oprowadzanie po wystawie dla dzieci 

14:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie – dr. Barbara Banasik 

16:00 – oprowadzanie po wystawie w języku angielskim 

Atrakcje skierowane specjalnie do dzieci:

Niebo smoków. Opowieści z Azji 

Tego dnia Muzeum odwiedzi Szymon Góralczyk, opowiadacz bajek z Azji. Zabierze najmłodszych gości w magiczną podróż do Azji. Opowie historię rodzeństwa, które bardzo chciało spotkać prawdziwego smoka, oraz o przygodach, jakie przeżyli podczas poszukiwania tych mitycznych stworzeń.   

Spotkanie z opowiadaczem skierowane są dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat.

Prowadzenie: Szymon Góralczyk (Karawana Opowieści). Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy. Prosimy wysyłać zgłoszenia na adres tomaszmadej@muzeumazji.pl, wpisując w tytule NIEBO SMOKÓW, a w treści wiadomości: wiek i imię dziecka oraz nazwisko opiekuna. 

— 

Muzeum? A po co?
wystawa czasowa
19.11.2021 11.09.2022
Muzeum Azji i Pacyfiku
Solec 24, Warszawa

Wystawa otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00
Wstęp na wystawę w ramach biletu do muzeum: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł
Udział w wydarzeniach podczas weekendu otwarcia jest bezpłatny w ramach biletu do muzeum.

Patroni medialni: Szum, Notes na 6 Tygodni, Czas Dzieci, Jet Line