WYDARZENIA

Image article

Mustang – tajemnicze kraina Lo

16.04.2019, 18:00
WSTĘP: 10 zł

16 kwietnia zapraszamy na pokaz slajdów „Mustang – Tajemnicze kraina Lo” Tomasza Tułaka, podróżnika i organizatora wypraw z Om Tramping Klub.

Na północy Nepalu, pomiędzy masywem ośmiotysięcznika Annapurny, a zajętym przez Chińczyków Tybetem położona jest mała, tybetańska kraina zwana Mustangiem. Jeszcze dziesięć lat temu Mustang miał status królestwa. W komunistycznym Nepalu król nie ma już jednak żadnej władzy, jednak nadal cieszy się dużym autorytetem. Od setek lat niewiele tu się zmieniło, a piesza wędrówka przez byłe królestwo to prawdziwa podróż w czasie. Tutaj znajdziemy prawdziwy kawałek Tybetu, niezmieniony chińskimi „rewolucjami”. Mustang to świat nomadów – pasterzy owiec i jaków oraz buddyjskich mnichów. Architekturę rejonu tworzą tradycyjne, tybetańskie domy, stare klasztory i wszechobecne, niegdyś zamieszkałe, jaskinie.

Przez setki lat Mustang był dostępny tylko dla pieszych. Dotarcie tu zajmowało kilkanaście dni. Obecnie sytuacja się zmiania za sprawą budowanej tu nowej drogi, która w niedalekim czasie może zmienić oblicze tego rejonu. Już teraz po wiekach izolacji można dojechać do Mustangu samochodem, dlatego pojawia się tutaj coraz więcej turystów.

Dotarcie do otoczonej olbrzymim murem stolicy zajęło nam 5 dni. Cała nasza wędrówka zajęła dwanaście dni. Trasa nie należy do łatwych: pełna jest przewyższeń, a każdego popołudnia zaczyna wiać zimny wiatr. Trudy wędrówki wynagradzają jednak fantastyczne widoki ośnieżonych szczytów.
Olbrzymia przestrzeń, niekończących się gór daje niezwykłe poczucie wolności.
Podczas pobytu w Mustangu spotkaliśmy się z królem, byliśmy też świadkami porywających ceremonii poświęconych przerażającym wcieleniom buddy – Mahakalom.