Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich – oprowadzanie

13.01.2019, 12:00
WSTĘP: wolny

W niedzielę, 13 stycznia, o godz. 12.00 zapraszamy serdecznie na oprowadzanie kuratorskie kustosz Karoliny Krzywickiej po nowej wystawie „Moc srebra. Tradcyjna bizuteria z krajów arabskich”.

Wstęp wolny.

Wystawa prezentuje tradycyjne ozdoby z różnych części arabskiego świata: reprezentawny zespół srebrnej biżuterii z Jemenu, zdobionej techniką granulacji i filigranu, ozdoby beduińskie z Palestyny oraz zróżnicowana biżuteria z krajów Maghrebu, wśród których znalazły się ozdoby Berberów. Ciekawą część wystawy stanowią biżuteryjne amulety, w tym chamsa („dłoń Fatimy”), grawerowane zawieszki oraz amuletnice hirz.

Na wystawie są prezentowane ozdoby z Jemenu, Palestyny, Egiptu oraz krajów Maghrebu, pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, a także z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów znajdą się tradycyjne ozdoby z Jemenu zdobione filigranem i granulacją, antyczne ozdoby ze szkła i biżuteria beduińska z Palestyny, biżuteria arabska i berberyjska z Maroka, w tym także amulety chamsa.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Kultury Arabskiej w dniach 18-20 stycznia 2019 r. oraz cykl wykładów poświęconych tradycyjnej biżuterii i strojom etnicznym z krajów arabskich.

Wystawa zorganizowana w ramach projektu NPRH nr 2bH 150156 83 pt. „Transfer kulturowy jako transdyscyplinarny element nauki o stosunkach międzykulturowych na przykładzie wpływów kultury arabskiej w dziedzictwie kulturowym Polski”, realizowanego przez Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Kuratorka wystawy: kustosz Karolina Krzywicka
Projekt i aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga