WYDARZENIA

Image article

Mniejszość azerbejdżańska w Gruzji – prezentacja K.Kosicińskiej

4.06.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

4 czerwca zapraszamy na prezentację Klaudii Kosicińskiej, doktorantki Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, pt.”Mniejszość azerbejdżańska w Gruzji – codzienność na wielokulturowym pograniczu”.

Południowo-wschodnia część Gruzji, czyli region Kwemo Kartlii, to miejsce wyjątkowe. Szczególnie interesujące jest Marneuli, zamieszkane w ponad 80% przez gruzińskich Azerbejdżan, najliczniejszą mniejszość narodową kraju. Od sąsiadów, Gruzinów i Ormian, z którymi często dzielą tę samą wieś, różnią się religijnie, etnicznie, językowo i kulturowo.

Podczas spotkania opowiemy o gruzińskiej mniejszości narodowej, którą pierwszy raz miałam okazję poznać w 2015 roku. O jej długich tradycjach istnienia na pogranicznych terenach położonych tuż przy granicy z Azerbejdżanem i Armenią, praktykowanych obyczajach, kulturze i języku. Jak świętują? Jakimi językami posługują się na co dzień? Do jakich krajów migrują? Jak wyglądają ich relacje z gruzińskimi i ormiańskimi sąsiadami? Co to znaczy być “gruzińskim Azerbejdżaninem”?
Zapraszamy na prezentację opartą o część badań w ramach przygotowywanego doktoratu oraz pokaz zdjęć.

Mgr Klaudia Kosicińska, doktorantka Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk (od 2018 r.), absolwentka studiów wschodnich ze specjalizacją Kaukaz i Azja Centralna oraz animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Warszawskim, studentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Stypendystka Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwane Dżawachiszwilego (2016/2017 r.). Związana z Fundacją Inna Przestrzeń oraz Kaukaz.net. Animatorka kultury, przewodniczka historyczno-kulturowa po Gruzji. Współpomysłodawczyni Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino” w Warszawie. Mieszka w Tbilisi.
Doktorat jest realizowany w ramach projektu “Interdyscyplinarne doktoranckie studia humanistyczne: pogranicza, mniejszości, migracje w perspektywie socjolingwistycznej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.