Ladakh i Spiti – buddyjskie królestwa – pokaz Bartka Rubika

15.01.2019, 18:00
WSTĘP: 10 zł

15 stycznia zapraszamy na pokaz slajdów Bartka Rubika – „Ladakh i Spiti – buddyjskie królestwa”.

Himalajskie królestwa Ladakh i Spiti krajobrazowo i kulturowo zbliżone są do Tybetu. Dzięki położeniu w obrębie Indii regiony te nie zostały poddane kulturalnej destrukcji, jaka ma miejsce w samym Tybecie. Dziś to jedne z najlepszych na świecie miejsc, w których można przyjrzeć się kulturze tybetańskiej i buddyzmowi lamajskiemu.

Podczas pokazu:
– odwiedzimy najciekawsze klasztory buddyjskie, niektóre zamieszkałe nieprzerwanie od setek lat
– przyjrzymy się ceremonii sypania mandali
– przejedziemy krętymi drogami przez wysokie przełęcze, często powyżej 5000m n.p.m.
– weźmiemy udział w słynnym festiwalu w klasztorze w Hemis, gdzie zobaczymy rytualne tańce buddyjskich mnichów
– wyruszymy w tygodniowy treking doliną rzeki Markha, odwiedzimy trudno dostępne wioski i przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców Ladakhu
– w regionie wysokogórskiego jeziora Tso Moriri poznamy nomadyczny lud Changpa, a w dolinie Dha-Hanu spotkamy legendarnych Drokpas, społeczność pochodzenia aryjskiego.

Bartek Rubik – z zamiłowania fotograf dokumentujący zwyczaje i tradycje mieszkańców w różnych zakątkach świata. Tematem jego fotoreportaży są przede wszystkim ceremonie, rytuały oraz festiwale religijne i kulturowe. Najchętniej wraca do Peru, Boliwii, Indii oraz Etiopii.