KRÓTKA HISTORIA CHIŃSKIEGO MALARSTWA NA SZKLE

30.11.2023, 18.00
WSTĘP: wolny

Początki malarstwa na szkle sięgają starożytności, ale dopiero rozwój przemysłu szklarskiego w szesnastowiecznej Europie spowodował rozprzestrzenienie tej techniki niemalże we wszystkich regionach świata.

Do Chin obrazy malowane na szkle dotarły w XVII wieku. Początkowo sztuka ta skierowana była do wąskiej grupy odbiorców. Bardzo szybko jednak zyskała popularność, kiedy to w XVIII wieku kantońskie warsztaty artystyczne rozpoczęły działalność na szeroką skalę. Podczas wykładu dowiemy się jak wyglądały początki malarstwa na szkle w Chinach, jaka dominowała tematyka przedstawień i wśród jakiego grona odbiorców cieszyło się ono największą popularnością.

O prelegentce:

Katarzyna Czapska

Archeolożka i kulturoznawczymi. Absolwentka Stosunków Międzykulturowych Wydziału Orientalistycznego UW i Wydziału Archeologii UW ze specjalizacją archeologia Azji. Aktualnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW w dziedzinie archeologia oraz kuratorka kolekcji wietnamskiej i Azji Wschodniej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Wstęp bezpłatny.

baner wydarzenia